وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم انّ ربّک لبالمرصاد  این روزها، جهان شاهد حوادث بسیار وحشتناک و تاسّف‌آوری است که وجدان بشریت و فطرت پاک انسان‌ها، شرمنده از این جنایات است. آیا می‌شود گروهی، خود را انسان بنامند، اما نسبت به هم‌نوع خود این همه...
يكشنبه: 1400/05/3 - (الأحد:14/ذو الحجة/1442)

ازدواج

مسأله453. كسي كه به‌واسطه نداشتن همسر به حرام مي‎افتد؛ مثلاً به نامحرم نگاه مي‎كند، واجب است ازدواج كند.

فارسی
دوشنبه / 17 فروردين / 1394

زناني كه ازدواج با آنان حرام است

مسأله 2393. ازدواج با زن‎هايي كه با انسان محرم هستند، مثل مادر و خواهر و دختر و عمه و خاله و دختر برادر و دختر خواهر و مادر زن حرام است.

مسأله 2394. اگر كسي زني را براي خود عقد نمايد، اگر چه با او نزديكي نكند، مادر و مادر مادر آن زن، و مادر پدر او هر چه بالا روند به آن مرد محرم مي‎شوند.

فارسی

ازدواج و زناشويي

به واسطه عقد ازدواج، زن به مرد حلال مي‎شود و آن بر دو قسم است: دائم و غير دائم. عقد دائم آن است كه مدت زناشويي در آن معين نشود و زني را كه به اين قسم عقد مي‎كنند زوجه دائمه مي‎گويند، و عقد غير دائم آن است كه مدت زناشويي در آن معين شود، مثلاً زن را به مدت يك ساعت يا يك روز يا يك ماه يا يك سال يا بيشتر عقد نمايند، و زني را كه به اين قسم عقد كنند، متعه و صيغه مي‎نامند.

فارسی
  1.  آيا اذن پدر در ازدواج (موقت يا دائم) دختري که رشيده است و صلاح و فساد خود را درک مي‌کند شرط است؟

ج. به‌نظر اينجانب بنابر احتياط لازم اذن پدر يا جدّ پدري دختر باکره در صحّت نکاح او شرط است و رشيده بودن، مجوز عدم اذن نيست، ولي چون به‌نظر حقير بنابر احتياط است، رجوع به غير - که اين شرط را معتبر نداند - جايز است با رعايت الاعلم فالاعلم.

فارسی
سه شنبه / 8 مهر / 1393
اشتراک در RSS - ازدواج