پنجشنبه: 28/تير/1403 (الخميس: 11/محرم/1446)

كفاره روزه

257. كسی كه روزه ماه رمضان را عمداً افطار كرده، آیا میتواند به‌جای كفاره روزه عمد مقداری پول به مقامات ذی‌صلاح بدهد و از گناه خود استغفار نماید؟

استغفار از گناه واجب است، و دادن پول به هر مقامی جبران كفاره روزه را نمی‎كند، و كسی كه عمداً روزه خود را افطار كرده است، علاوه بر قضا باید كفاره آن را هم بپردازد و كفاره آن شصت روز، روزه گرفتن یا شصت مسكین را اطعام كردن و یا یك بنده آزاد كردن، است. بلی اگر قیمت اطعام شصت مسكین را در اختیار شخص یا مؤسسه مطمئن قرار دهد تا به وكالت از او شصت مسكین را اطعام كنند، مانعی ندارد.

258. آیا باید قضای روزهها پی‌درپی باشد و اگر سال بر آن بگذرد، آیا كفاره هم دارد؟

لازم نیست قضای روزه‎ها پی‌درپی و پشت سر هم باشد؛ مگر اینکه تعداد روزهایی كه به ماه رمضان آینده باقی مانده با مقدار روزه‎های قضا مساوی باشد و كسی كه قضای ماه رمضان را یك سال یا بیش‎تر به تأخیر انداخته، باید علاوه بر قضا برای هر روز، یك مد طعام (750 گرم گندم، آرد، برنج و...) بابت كفاره تأخیر به نیازمندان بپردازد.

259. آیا تأخیر در كفاره روزه باعث افزایش آن میشود؟

 

خیر، كفاره تأخیر روزه با گذشت چند سال اضافه نمی‎شود، شما می‎توانید آن را به‌صورت گندم، آرد و... به فقیر بدهید یا پول آن را به دفتر مرجع تقلید خود تحویل نمایید و بگویید كفاره است تا جنس تهیه كرده، به فقیر بدهند.

260. كفاره افطار روزه رمضان چقدر است؟

برای روزه‎هایی كه به‌علت مسافرت و بیماری افطار كرده‎اید و قضای آنها را بدون عذر تا رمضان بعد نگرفته‎اید، برای هر روز، یك مُدّ طعام (750 گرم گندم، آرد و...) به فقیر بپردازید و برای هر روز روزه‎ای كه عمداً و بدون علت شرعی افطار كرده‎اید، شصت مُدّ طعام به شصت فقیر بپردازید و در هر دو صورت، قضای آنها را نیز بگیرید. موارد دیگری در كفّارات است كه می‎توانید در توضیح‌المسائل ملاحظه كنید.

261. قضای روزههای رمضان سال گذشته را تا رمضان امسال به تأخیر انداختهام، كفاره آن چقدر است؟

برای هر روز، یك مُد طعام (تقریباً 750 گرم) گندم، آرد، جو و.... به فقیر غیر سیّد بپردازید و قضای آن را هم بعداً به‌جا آورید.

262. كفارههایی را كه در سالهای گذشته بر عهده من آمده

 

است، باید با قیمت گذشته پرداخت كنم یا با قیمت فعلی؟

كفاره باید به‌صورت غذا دادن و سیر كردن فقیر یا دادن یک مد طعام (750 گرم گندم، آرد و...) انجام شود و دادن پول آن به فقیر كافی نیست.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: