جمعه: 29/تير/1403 (الجمعة: 12/محرم/1446)

تاریخ اسلام بدون پشتوانه

نکته‌ای که باید عرض کنم و توجه به آن برای همه مفید است این است که: اگرچه آنها خیانت و جنایت بزرگی مرتکب شدند، مخصوصاً نسبت به اهل‌بیت(ع) بسیار گناه بزرگ و نابخشودنی است و در تاریخ می‌ماند اما این کارهایی که اینها کردند قطع نظر

 

از جنبۀ مذهب و تشیع و ولایت برای تاریخ اسلام بسیار ضرر داشت. اینها تاریخ اسلام را بی‌پشتوانه کردند. امروز در دنیا به آثار تاریخی بسیار اهمیت می‌دهند، یعنی تاریخی را که پشتوانۀ خارجی داشته باشد خیلی محکم می‌گیرند.

مثلا وقتی می‌گویند حضرت معصومه(س) به قم تشریف‌فرما شدند و در این شهر از دنیا رفتند، این گنبد و بارگاه و مرقد مطهر ایشان شاهد بزرگی است تا این جریان قابل انکار نباشد همه می‌بینند که از ١٢٠٠ سال پیش تا امروز این مرقد و بارگاه محل زیارت و رفت‌وآمد مردم بوده است.

تاریخ اسلام برخلاف مذاهب دیگر این پشتوانه را داشت (البته تا حدی امروز هم دارد) مثلاً اگر کسی به مکه و مدینه مشرف می‌شد اگر تاریخ را هم نخوانده بود خودش با تاریخ اسلام آشنا می‌شد، می‌دید مثلاً پیامبر(ص) در فلان مکان چه برنامه‌ای داشتند، در احد، در بدر، اینجا غدیر بوده است، قبر پدر حضرت در فلان مکان بوده است قبر مادرش، قبر جدش، همسرش خدیجه(س)، حضرت ابوطالب، یعنی شخصیت پیامبر را از مکان‌ها می‌شناختند اینها تاریخ اسلام را حفظ کرده بود.

موضوع: 
نويسنده: