دوشنبه: 27/فرو/1403 (الاثنين: 6/شوال/1445)

هشدار، هشدار!!

ای ملت ایران، ای مسئولین، ای کسانی که این برنامه‌ها را تنظیم می‌کنید و به مردم القاء می‌کنید، با این نعمت بزرگی که خداوند به شما داده است چه می‌کنید؟ ملتفت باشید قدر این نعمت را بدانید و به معصیت خداوند متعال آلوده نکنید.

من اول انقلاب در مجلس خبرگان اول، این آیه را خواندم:

﴿وَلَقَدْ أَهْلَكْنَا الْقُرُونَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَاءَتْهُمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَیِّنَاتِ وَمَا كَانُوا لِیُؤْمِنُوا كَذَلِكَ نَجْزِی الْقَوْمَ الْمُجْرِمِینَ * ثُمَّ جَعَلْنَاكُمْ خَلَائِفَ فِی الْأَرْضِ مِنْ بَعْدِهِمْ لِنَنْظُرَ كَیفَ تَعْمَلُونَ﴾.[1]

این آیه مثل این است که الآن برای ما نازل شده است. خداوند می‌فرماید: ما آنهایی که پیش از شما بودند، آن پهلوی جانی، آنها که می‌خواستند اسلام را از بین ببرند (که شاید الآن هم بیشتر مردم نمی‌دانند آنها چه نقشه‌هایی داشتند و چه برنامه‌هایی بود)، خداوند می‌فرماید ما آنها را هلاک کردیم، ما طوائف و طاغوت‌های بسیاری را که پیش از شما بودند هلاک کردیم، وقتی ظلم کردند، وقتی تجاوز به احکام خدا کردند، بعد می‌فرماید: ﴿جَعَلْنَاكُمْ خَلَائِفَ فِی الْأَرْضِ﴾، خیال نکنید این امتحان تمام شد و مسئله گذشت و شما پیروز شدید و هر کاری می‌خواهید انجام دهید. الآن وقت امتحان است ما شما را جانشین آنها قرار دادیم، کار را دست شما دادیم ﴿لِنَنْظُرَ كَیفَ تَعْمَلُونَ﴾ برای

 

اینکه ببینیم شما چه می‌کنید؟ امروز همه چیز باید اسلامی ‌باشد، رنگ قرآن داشته باشد. امروز وظیفۀ شما امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است، نباید این وظیفه منحصر در سپاه و بسیج باشد، هر‌کسی در هر جا خلاف شرعی می‌بیند منکری می‌بیند باید انکار کند، در روایت است که:

«وَمِنْهُمْ تَارِكٌ لإِنْكَارِ الْمُنْكَرِ بِلِسَانِهِ وَقَلْبِهِ وَیَدِهِ فَذَلِكَ مَیِّتُ الأَحْیَاءِ».[2]

کسی زندگی و حیات دارد که با منکرات و معاصی مخالفت کند، دشمنان خدا را دشمن و دوستان خدا را دوست بدارد در مورد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید:

«وَمَا أَعْمَالُ الْبِرِّ كُلُّهَا وَالْجِهَادُ فِی سَبِیلِ اللهِ عِنْدَ الأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّهْیِ عَنْ الْمُنْكَرِ إِلا كَنَفْثَةٍ فِی بَحْرٍ لُجِّیٍّ‏»؛[3]

یعنی احکام دین همه به امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر وابسته است.

شما که این توفیق را پیدا کردید تا در مقام تربیت خود و دیگران باشید باید این راه را گسترش دهید تا تمام مملکت را فرا گیرد تا این نواقصی که نسبت به انقلاب ناشکری محسوب می‌شود برطرف گردد.

مواظب باشید شما در این معایب شریک نباشید، هر کجا این مطالب بود از مجلس خارج شوید تا انکار منکر شود، وقتی بنشینید، قبول و امضای منکر است.

خداوند به شما توفیق دهد تا مورد توجهات حضرت ولیّ عصر(عج) قرار گیرید خودتان را چنان فرض کنید که خدمتگزار مخلص حضرت هستید و باید رضایت ایشان را فراهم کنید، ببینید چگونه رضایت حضرت فراهم می‌شود، از همه التماس دعا دارم.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

[1]. یونس، 13 - 14. «ما نسل‌های پیش از شما را هنگامی که ظلم کردند هلاک نمودیم، درحالی‌که پیامبرانشان دلایل روشن برای آنها آوردند، ولی آنها ایمان نیاوردند، این‌گونه گروه مجرمان را کیفر می‌دهیم؛ پس شما را جانشنین آنها در روی زمین پس از ایشان قرار دادیم، تا ببینیم شما چگونه عمل می‌کنید؟».

[2]. نهج البلاغه، حکمت374 (ج4، ص89). «گروهی نه با زبان و نه با قلب و نه با دست با منکرات مبارزه نمی‌کنند؛ اینها مردگان زنده‌نمایند».

[3]. نهج البلاغه، حکمت ٣٧٤ (ج4، ص89). «تمام کارهای خیر و جهاد در راه خدا در کنار امربه‌معروف و نهی‌از منکر مثل ذره آبی است که هنگام دمیدن از دهان خارج می‌شود در مقابل دریای مواج».

نويسنده: 
کليد واژه: