سه شنبه: 5/تير/1403 (الثلاثاء: 18/ذو الحجة/1445)

57
اهمیت حفظ امنیت در جامعه[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

عید سعید بزرگ ولادت باسعادت مولای متقیان امیرالمؤمنین(ع) را به محضر مقدس حضرت ولیّ عصر(عج) و عموم شیعیان آن بزرگوار و مخصوصاً شما عزیزان از نیروی انتظامی ‌که در این مجمع حضور پیدا کردید تبریک عرض می‌کنم و از خداوند متعال برای همۀ شما توفیق خدمت به اسلام و امام زمان(عج) و حفظ امنیت این مرز و بوم را مسئلت می‌کنم.

شغل شما وظیفۀ بسیار مهمی ‌است و از نظر شرع بسیار اهمیت دارد و هرچه در راه حفظ امنیت جامعۀ مسلمانان اهتمام شود اجر و ثوابش بیشتر است. یکی از عبادات بزرگ این است که انسان برای اینکه مردم در امنیت زندگی کنند تلاش کند، چون اگر امنیت نباشد امور دیگر هم به‌طوری که باید جریان پیدا کند، پیدا نمی‌کند همه چیز متوقف بر امنیت است.

«نِعْمَتَانِ مَجْهُولَتَانِ الصِّحَّةُ وَالأَمْانُ».[2]

یک حکومت باید اولین چیزی که در مقاصد خود قرار می‌دهد حفظ امنیت باشد، و از این جهت نیروی انتظامی ‌وظیفۀ بزرگی را به عهده دارد، هم شرعاً و هم عرفاً این وظیفه مهم است و مردم هم باید از آنها تقدیر کنند و به آنها کمک کنند تا بتوانند وظایفی

 

را که در حفظ امنیت مردم و جامعه دارند انجام دهند مخصوصاً وقتی این وظیفه با ایمان و اعتقاد به خدا و پیغمبر و قرآن مجید انجام شود، آثار و برکاتش بسیار زیاد است.

ما از اینکه نیروی انتظامی ‌متدیّن و متعهد و ملتزم می‌باشد خوشحالیم. مردم در خانه‌های خود راحت زندگی می‌کنند ولی اینها آسایش خود را صرف حفظ امنیت مردم می‌کنند، و ما باید تقدیر کنیم.

امیدوارم شما موفق باشید تا وظایف خود را به احسن وجه انجام دهید و آنچنان با خلوص نیت باشد که بتوانید همه را پای امام زمان(عج) حساب کنید.

تمام مردمی ‌که شما برای حفظ امنیت آنها تلاش می‌کنید و زحمت می‌کشید شیعیان امام زمان(عج) هستند و هرچه امنیت آنها بیشتر باشد، نوامیسشان محفوظ‌تر باشد جهات اخلاقی و اجتماعی آنها محفوظ‌تر باشد و مفاسدی که نیروی انتظامی ‌موظّف است از آن جلوگیری کند کمتر باشد حضرت خوشحال می‌شوند.

شما خود را لشکر امام زمان(عج) بدانید، مردم هم باید با شما همکاری کنند تا یک جامعۀ خوب و مدینۀ فاضلۀ اسلامی ‌فراهم کنیم.

البته نمی‌شود گفت نیروی انتظامی ‌موظّف است همۀ این کارها را به تنهایی انجام دهد، بدون همکاری دیگران این مقاصد بزرگ انجام نمی‌شود، ولی در همین حدی که انجام وظیفه می‌کنید و شنیده شده است در حد توانایی وظایفی را انجام داده‌اید جای تشکر دارد.

امیدوارم بتوانید برای پاک شدن جامعه از مفاسد و معایبی که امنیت اخلاقی مردم را از بین می‌برد بیشتر تلاش کنید، امنیت تنها امنیت مالی نیست، امنیت اخلاقی از همه بالاتر است و اگر کسانی که به اخلاق مردم دستبرد می‌زنند ممنوع‌العمل نشوند مفاسد بسیاری به وجود می‌آید.

امیدوارم موفق باشید و به صورتی عمل کنید که اسباب رضایت امام زمان(ع} و عزّت این مملکت و انقلاب باشد و امنیت مردم بیشتر حفظ شود.

هرچه بخواهیم باید اول امنیت باشد و این وظیفۀ نیروی انتظامی ‌است و وظیفه بسیار مهمی ‌است. از اظهار لطف شما تشکر می‌کنم.

 

 

[1]. دیدار جمعی از پرسنل نیروی انتظامی میثمی با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 1 آبان 1387.

[2]. «دو نعمت قدرشان ناشناخته است: تندرستی و امنیت».  

نويسنده: