پنجشنبه: 4/مرد/1403 (الخميس: 18/محرم/1446)

 

58
ارزش و اهمیت نیروهای مسلح[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

﴿إِنَّ اللّٰهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفّاً كَأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ﴾.[2]

من اوّلاً از خداوند متعال برای همۀ شما توفیق مسئلت می‌کنم. امیدوارم در انجام وظایفی که برای شما مقرر شده است در پاسداری از اسلام و احکام دین و جهاتی که انقلاب برای آن برپا شد و متأسفانه بسیاری از آن روزبه‌روز فراموش و متروک می‌شود، آماده باشید و اسباب رعب کفار و دشمنان اسلام و کسانی که به ما نظر بد دارند و می‌خواهند به مملکت خیانت کنند باشید.

یکی از اموری که حضرت رسول(ص) به آن نصرت داده شدند رعب بود. در روایت است که حضرت رسول(ص) می‌فرمایند:

«نَصَرْتُ بِالرُّعْبِ».[3]

خداوند رعب لشکر اسلام را در دل کفار‌ انداخته بود و با اینکه چه بسا جمعیت کفار خیلی بیشتر و قوی‌تر بود ولی مرعوب مسلمانان می‌شدند و به همین دلیل فرار می‌کردند و شکست می‌خوردند، البته یک جهت شکست آنان بی‌ایمانی آنها بود.

 

مقاصدی که آنها برای آن جنگ می‌کردند به صورتی بود که اگر کشته می‌شدند همۀ آن مقاصد از دستشان می‌رفت ولی مسلمانان چون در راه خداوند متعال جنگ می‌کردند، اگر شهید هم می‌شدند خودشان را شکست‌خورده نمی‌دیدند. قرآن می‌فرماید:

﴿إِنْ تَكُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ یَأْلَمُونَ كَمَا تَأْلَمُونَ وَتَرْجُونَ مِنَ اللّٰهِ مَا لَا یَرْجُونَ﴾.[4]

 

[1]. دیدار پرسنل رسمی ‌سپاه از فرماندهی آماد و پشتیبانی نیروی زمینی با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 19 آبان 1387.

[2]. صف، ٤. «خداوند کسانی را دوست می‌دارد که در راه او پیکار می‌کنند، گویی بنایی آهنین‌اند».

[3]. مغربی، دعائم الاسلام، ج1، ص120؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج1، ص124؛ ج3، ص54؛ حر عاملی، وسائل الشیعه ج ٣، ص ٣٥٠؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٨، ص ٣٨.

[4]. نساء، ١٠٤. «اگر شما درد و رنج می‌بینید آنها نیز همانند شما درد و رنج  می‌بینند، ولی شما امیدی از خدا دارید که آنها ندارند».

نويسنده: