وریز وجوهات
ما مسلمانان بر آن عقيده‎ايم كه قرآن، نور و رحمت و هدايت به سوي خير و سعادت است و كافي‌تر و جامع‎تر از آن دستوري براي بشر نيامده و نخواهد آمد و جامعه انساني با وجود احكام قرآن و مكتب اسلام به هيچ نظام و قانون ديگري احتياج ندارد.  ...
جمعه: 1400/02/3 - (الجمعة:10/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
در دیدار اعضای کانون دانشگاهیان :
حضرت آيت الله العظمي صافي : طرح تفكيك جنسيتي بايد در دانشگاه‌ها و ادارات اجرا شود/ كلاس درس، كلاس بندگي و عبادت است.

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح روز پنج‌شنبه 17/6/1390 اعضاي كانون دانشگاهيان ايران اسلامي و تعدادي از اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌هاي سراسر كشور را به حضور پذيرفتند.
در ابتداي اين ديدار دكتر سيد محمد حسيني بعنوان رئيس اين كانون گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي كانون دانشگاهيان را خدمت معظم له ارائه نمود.
معظم له نيز در اين ديدار ضمن خيرمقدم و خوش آمدگويي به اساتيد دانشگاه‌ها، در باره فضيلت علم و مقام معلم از نظر دين مقدس اسلام مطالب مهمي را ايراد فرمودند.
ايشان با توجه به آيه‌ي شريفه‌ي «‌هل يستوي الذين يعلمون و الذين لايعلمون» و آيه‌ي شريفه‌ي « يرفع الله الذين آمنوا منكم و الذين اوتوا العلم درجات» اظهار داشتند: همه كساني كه مي خواهند قلّه‌هاي علم و معرفت را فتح و در اين مسير تلاش كنند، بايد بدانند كه جايگاه بسيار مهمي را برعهده دارند.
ايشان با تأكيد بر همت و تلاش دانشگاهيان براي پيشرفت ايران اسلامي تصريح كردند: اميدواريم اهالي علم و دانش روز به روزدر جهت رشد نظام و در مسير حركت به سمت تعالي و كمال گام‌هاي اساسي را بردارند، تا سربلندي اسلام و نظام را براي هميشه شاهد باشيم.

مرجع تقليد جهان تشيع با اشاره به اهتمام ويژه دين مبين اسلام به علم و علم‌آموزي، فرمودند: دين مبين اسلام به دو مساله علم و قدرت، عنايت و توجه بسيار ويژه‌اي دارد؛ زيرا دوصفت از صفات خداوند است كه نسبت با ساير صفات خدا برتري دارد كه آن دو علم و قدرت است؛ البته قدرت براي استعمار، استضعاف و استكبار مورد نهي و سرزنش اسلام است.
ايشان با بيان اينكه در علم‌آموزي نبايد در هيچ مرتبه‌اي توقف كرد، تاكيد كردند: علم تمام شدني نيست و به هر ميزان كه دانشمندان جلو مي‌روند، باز هم در مي‌يابند كه افق‌هاي جديد براي آنها گشوده مي‌شود؛ از اين رو انسان بايد همواره در صدد علم‌آموزي باشد و كسالت و تنبلي را كنار بگذارد.
حضرت آيت الله العظمي صافي به بيان روايتي از حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و اله و سلم د رخصوص تحصيل علم پرداختند و فرمودند: علم و عالِم در اسلام جايگاه برجسته‌اي دارد و اسلام به عالمان ديني و كساني كه به دنبال تحصيل علم هستند،‌احترام خاصي قائل است؛ البته در علم، اخلاق و عمل شرط اساسي است و به هر ميزان كه دانايي و علم انسان افزايش يابد، بايد بر كمالات او نيز افزوده شود و صفات اخلاقي و نيكو را در خود گسترش دهد.
ايشان يادآور شدند: امروز جامعه متمدن نيازمند عالمان متعهد مي‌باشند كه با علم و عمل بتوانند جامعه را از انحطاط اخلاقي نجات دهند؛ زيرا به هر ميزاني كه دانايي انسان بيشتر مي‌شود بايد عمل به اخلاق اسلامي نيز افزايش يابد.
معظم له، صفات رذيله، جهل و ناداني را نتيجه دوري از علم دانستند و ادامه دادند: بحمدلله ما چنين دين، معارف و فرهنگي داريم و بايد از آن به نحو احسن استفاده كنيم و رسالت خود را به درستي در تبيين آن انجام دهيم. بدانيد به هر ميزاني كه كمالات معنوي در جامعه افزايش يابد، جامعه ما موفق‌تر خواهد بود.
ايشان نزول قرآن را دليلي براي جهل‌زدايي از جامعه و معرفت افزايي انسان‌ها يادكردند و ابراز داشتند: قرآن مجيد، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه كتاب علم و معرفت است و براي نجات انسان‌ها از تاريكي جهل و ناداني آمده است. بايد بدانيم هويت مسلمانان و شيعيان در سايه همين مسائل است و ما بايد همه‌ي اينها را حفظ و به آيندگان منتقل كنيم.
حضرت آيت الله العظمي صافي، تحصيل علم را از جمع آوري طلا و جواهرات ارزشمندتر دانستند و تاكيد كردند: دانشگاه‌ها و حوزه‌هاي ما بايد به نقاط اشتراك توجه كنند و بدانند كه همه دنبال يك هدف هستيم و بايد به سمت خدا حركت كنيم و سير علمي ما سير الي الله و عبادي باشد. كساني كه روي تعليم و تربيت خود و ديگران كار مي‌كنند بايد قدر خود را بدانند و توجه داشته باشند كه سيرشان الي الله است.
ايشان با تاكيد بر اينكه ما نبايد محتاج به ديگران باشيم فرمودند: آنچه سبب وابستگي به ديگران مي‌شود فقر علمي و مادي است، فقر علمي بايد ريشه‌كن شود و گرنه دشمنان مي‌توانند تصرف و تسلط بر ما داشته باشند و كساني كه در اين راه تلاش مي‌كنند از اجر و ثواب فراواني بهره مند خواهند شد.
معظم له از همه دانشگاه و حوزويان خواستند سير علم آموزي خود را تنها تقرب الي الله بدانند و در اين راه گام بردارند و افزودند: علم چه در حوزه و چه در دانشگاه بايد براي اين هدف مقدس باشد و اين عبادت است و دانشجو و محصلي كه در كلاس درس حضور مي‌يابد، بايد بداند در كلاس بندگي و عبادت حضور يافته است.
مرجع تقليد جهان تشيع تاكيد كردند: ما از همه از جمله حوزه و دانشگاه انتظار داريم كه در اين مسير حركت كنند و نيت شان را پاك كنند؛ زيرا وقتي نيت پاك باشد انسان جلو مي‌رود؛ اما اگر خدايي ناكرده نيت پاك نباشد همان علم سبب دوري و بُعد از خداوند تبارك و تعالي مي شود؛ همان گونه كه در قرآن داريم كه برخي از افراد قرآن مي‌خوانند اما مورد لعن اين كتاب آسماني و مقدس هستند.
حضرت آيت‌الله العظمي صافي در ادامه سخنان خود نقش استادان دانشگاه را در تربيت ديني دانشجويان مهم عنوان كردند و ادامه دادند: براي اينكه دانشجويان در دانشگاه‌ها نسبت به مسائل ديني توجه داشته باشند و با تربيت ديني بار بيايند، بايد اساتيد متعهد و متدين باشند.
ايشان در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت مساله حجاب در جامعه اسلامي تاكيد كردند: هويت ما به حفظ ارزش‌هاي اسلامي است و هركجاي دنيا كه برويم به اين هويت‌مان افتخار مي‌كنيم و هرگز از هياهوي تبليغاتي غرب نترسيم و با افتخار از داشته‌هاي خودمان دفاع كنيم و محكم در پاي اين ارزش‌ها بايستيم. حجاب بالاترين ارزش براي زن مي‌باشد و اين ارزش معنوي را بايد حفظ كنيم.
معظم له با بيان اينكه افتخارات تمدن اسلامي زياد است، ابراز داشتند: مفاسدي در غرب وجود دارد كه آنها گرفتار شده‌اند و خودشان به اين مساله اذعان مي‌كنند و درصدد چاره جويي و راه حل برآمده اند.
حضرت آيت الله العظمي صافي با تاكيد بر اينكه سنت‌هاي اسلامي بايد حفظ شود، اظهار داشتند: طرح تفكيك جنسيتي كار ارزنده‌اي است كه بايد در دانشگاه‌ها و ادارات دولتي پياده شود و بايد آن را دنبال كرد و ان شاء الله آثار خوب آن را همه ببينند.
ايشان تصريح كردند: امروز در غرب به اين نتيجه رسيده‌اند كه بايد تفكيك جنسيتي در دانشگا‌ه‌ها پياده شود؛ اما برخي تحت تاثير تبليغات نادرست قرار مي‌گيرند و از اين طرح دوري مي‌كنند، ما بايد اين استقلال خودمان را حفظ و از آن دفاع كنيم.
معظم له افزودند: چرا بايد ما كه اين همه ارزش‌هاي ارزنده داريم، تحت تاثير ديگران باشيم؛ بايد استقلال علمي و اخلاقي خود را نگه داريم، ما در همه عرصه‌ها سرمايه‌هاي كافي و لازم را داريم و بايد روي آن پافشاري كنيم و آنها را از دست ندهيم
ايشان در پايان براي حفظ استقلال فكري و معنوي و فرهنگي كشور دعا نموده و مزيد توفيقات اساتيد متعهد و دلسوز را از خداوند متعال مسئلت نمودند.

موضوع:

پنجشنبه / 17 شهريور / 1390