شنبه: 1402/09/11
نسخه مناسب چاپSend by email
باز نشر توصیه های مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی قدس سره در دیدار با اعضای شورای عالی حوزه های علمیه (13دیماه 1400)
باز نشر توصیه های مرجع عالیقدر به اعضای شورای عالی حوزه های علمیه

در ۱۳ دی ماه سال گذشته (۱۴۰۰)اعضای محترم  شورای عالی حوزه های علمیه باحضور در بیت مرجعیت ، با شیخ الفقهاء حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی قدس سره دیدار نمودند این جلسه که جزو آخرین ملاقات های معظم له بشمار میرود حاوی مطالب بسیار عمیق و نکات دقیق میباشد که برخی از بزرگان حوزه علمیه از آن به عنوان  ((منشور حوزه علمیه و روحانیت )) یاد میکنند که به برخی از انها اشاره میگردد

معظم له پس از استماع مطالب و گزارش اعضای شورای عالی، توصیه های خویش را در 8 بند بیان فرمودند:

 

1- لزوم حفظ امانت اهل بیت علیهم السلام

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی قدس سره در اولین توصیه خود، بیان داشتند: حوزه‌های علمیه، امانت حضرت امام صادق علیه السلام و حضرت ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است و حفظ آن بر همگان واجب و لازم است. علمای بزرگ ما از این امانت با تمام توان و تلاش مراقبت نمودند و امروز وظیفه همه ماست که این امانت را به بهترین وجه حفظ کنیم.

 

2- محوریت معارف اهل بیت علیهم السلام

معظّم له در ادامه، با اشاره به اهمیت تکیه بر معارف اهل بیت علیهم السلام در حوزه‌های علمیه فرمودند: حوزه ما باید حوزه احادیث و معارف اهل بیت و فقه و کلام اهل بیت علیهم السلام باشد. آن چیزی که علمای ما به واسطه آن حافظ سنت‌های حوزه‌های موفق علمیه بودند همین محوریت است.

 

3-وجوب حفظ استقلال حوزه‌های علمیه

توصیه بعدی حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی درباره استقلال حوزه‌ها بود که معظّم له با توجه به سیره سلف حوزه‌های موفّق علمیه افزودند: آن چیزی که حقیر همیشه بر آن تأکید دارم لزوم حفظ استقلال حوزه‌های علمیه است. امتیاز بزرگ حوزه‌های شیعی همین استقلال در همه جهات است که مایه عزّت شیعه و علمای آن شده است. هر چه استقلال حوزه‌های علمیه برقرارتر باشد، توفیقات بیشتری نصیب حوزه‌های بزرگ علمی می‌شود.

 

4-ضرورت رسیدگی به معیشت طلاب

حضرت آیت الله العظمی صافی در قسمت دیگری از بیانات خود فرمودند: در دوران گذشته، مشکلات و گرفتاری‌های بسیار زیادی برای آقایان علما و طلاب بود که آن بزرگواران همه آن سختی‌ها را با خلوص نیَت و تلاش زیاد متحمل می‌شدند.اکنون هم گرچه شرایط زندگی تا حدی بهتر شده است لیکن باید تلاش جدّی کرد تا مشکلات معیشتی موجود برای عزیزان طلاب تا حدَی رفع شود که بتوانند بدون دغدغه و نگرانی، در ادای وظایف خود اهتمام داشته باشند.

 

5-لزوم احیای موقوفات حوزه‌های علمیه

این مرجع تقلید در ادامه توصیه‌های خود، مسئولان شورای عالی حوزه‌های علمیه را به احیای موقوفات سفارش کردند و گفتند: از زمان‌های گذشته، خیَرین و پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام، موقوفات بسیاری را به نام حوزه‌های علمیه در جهت ترویج معارف دین و تعالیم نورانی اهل بیت علیهم السلام وقف می‌کردند که همیشه هزینه‌ها و مخارج حوزه‌های علمیه از همین موقوفات تأمین می‌شد. اکنون هم باید این موقوفات را احیا کرد و درآمد آن را صرف اهداف والای حوزه‌های علمیه نمود.

 

6- ضرورت ارتباط گیری با جهان اسلام

ایشان در ادامه با بیان اهمیت ارتباط حوزه‌های علمیه با جهان اسلام گفتند: یکی از توصیه‌های همیشگی حقیر این است که حوزه‌های علمیه باید با جهان اسلام ارتباط دائمی علمی و دینی داشته باشند، مخصوصاً با کشوری همچون مصر و مرکز علمی جامع الأزهر که بسیار مهم است. حقیر از ابتدا و در زمان استاد اعظم آیت الله العظمی بروجردی ره با برخی از اساتید آنجا مرتبط بودم و ارتباط با مصر و آن مرکز را ضروری و مهمّ می دانم.

 

7-لزوم حفظ احترام اساتید

معظّم له در قسمت دیگری از بیانات خود افزودند: همه اساتید و بزرگوارانی که در حوزه‌های علمیه تلاش و اهتمام دارند تا فقه، حدیث و معارف اهل بیت علیهم السلام را ترویج و نشر دهند محترم و بزرگوار هستند و باید شئون آن عزیزان کامل رعایت شود و استقلال و احترام آنها همیشه محفوظ باشد.

 

8- لزوم توجه جدّی به امر تبلیغ و تعظیم شعائر

این مرجع تقلید، یکی از شاخصه‌های بارز حوزه‌های علمیه را تبلیغ و رساندن معارف قرآن و اهل البیت علیهم السلام به تشنگان حقیقت دانسته و گفتند: جهانِ امروز نیاز به معارف ناب و نجات بخش قرآن و اهل بیت علیهم السلام دارد؛ حوزه‌های علمیه از ابتدا تاکنون، به این نکته توجه داشتند و اکنون هم باید با جدیت بیشتر، این امر دنبال شود. در همه سال و بخصوص ایام تبلیغی و مثل ایام جانسوز فاطمیه، وظیفه داریم معارف بسیار غنی و ارزشمندی که در اختیار داریم را به گوش همه جهانیان برسانیم و در این مسیر، از تمام امکانات بخصوص رسانه‌ها بهره مند شویم.

 

 

سه شنبه / 13 دى / 1401