وریز وجوهات
در سال دهم بعثت سه سال قبل از هجرت، در روز دهم ماه مبارك رمضان، اُمُّ المؤمنين خديجه، بانوي مؤمنه و فداكار ـ پس از سپري شدن شصت و پنج سال از عمر پر بركتش درگذشت(1) و رسول خدا او را به دست خويش، در حجون مكّه مكرّمه دفن كرد، و حزن و اندوه آن حضرت، در...
جمعه: 1400/02/3 - (الجمعة:10/رمضان/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در جمع اساتید سطوح عالی و خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم:
رمز موفقيت حوزه‌هاي علميه استقلال آنان است

 

صبح امروز چهارشنبه 22/10/1390 جمعي از اساتيد سطوح عالي و خارج فقه و اصول حوزه‌ علميه با حضور در دفتر حضرت آيت الله العظمي صافي با معظم له ديدار و گفتگو كردند.
در اين ديدار معظم له رسالت بزرگ حوزه‌هاي علميه را همان رسالت پيامبران الهي و اوصيا و ائمه معصومين عليهم السلام دانستند و فرمودند: حوزه‌هاي علميه در دوران غيبت وظيفه بزرگي را برعهده دارند و آن هدايت مردم براساس قرآن كريم و معارف نوراني اهل بيت عليهم السلام و امر به معروف ونهي از منكر مي‌باشد.
مرجع عاليقدر شيعيان جهان با توجه به خدمات بزرگ علماي اسلام در دوران غيبت كبري فرمودند: زحماتي كه علما و فقها و مؤلفين بزرگ براي حفظ آثار و گنجينه‌هاي معنوي متحمل شدند و ناراحتي و صدمات زيادي را در اين راه ديدند، همه فقط براي رساندن پيام اسلام و تشيع و معارف نوراني اهل بيت عليهم السلام بود و ما امروز وظيفه داريم كه قدردان آن بزرگان باشيم و با تمام وجود و با استفاده از امكانات ارتباطي عصر حاضر، اسلام را به جهانيان آن طور كه هست معرفي نماييم و تشنگان احكام و معرفت را سيراب نماييم.

معظم له در بخش ديگري از سخنان خود فرمودند: رمز موفقيت حوزه‌هاي علميه تشيع در طول تاريخ، استقلال آنان بوده است كه در مقابل هيچ قدرت و مال و منصبي سر فرود نمي‌آوردند و علماي دين با كمال قناعت و زهد و پارسايي انجام وظيفه مي‌كردند و نوكري و سربازي خود را نسبت به حضرت ولي‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف‌ برهمه چيز ترجيح مي‌دادند و امروز هم وظيفه روحانيت كسب رضاي آن وجود مقدس مي‌باشد.
ايشان با توجه به اوضاع فعلي دنيا و كشور فرمودند: حوزه فراجناحي و فراكشوري و فرامنطقه‌اي است. حوزه به تمام جهان اسلام تعلق دارد. حوزه علميه بايد برتمام امور نظارت دقيق داشته باشد.
معظم له در قسمت ديگري از بيانات خود با اشاره به روش علماي سلف در تحصيل و تعليم و تعلّم فرمودند: شيوه‌ي سنتي حوزه بايد محفوظ باشد و روش شيخ طوسي‌ها و صدوق‌ها و علامه حلي‌ها براي ما درس و الگو مي‌باشد.آن بزرگواران با اينكه از نظر مادي و دنيايي در رفاه و امكانات امروزي نبود، ولي با نوشتن كتاب‌هاي عميق و دقيق روايي و فقهي و اصولي، حوزه‌هاي علميه ما را پربار نموده و براي تشيع افتخار آفريدند.
حضرت آيت الله العظمي صافي ضمن تقدير و تشكر از اساتيد حوزه‌ي علميه و از تشكل بزرگ آنان فرمودند: بحمدلله الان در حوزه‌ي علميه وحدت قول و رويه در بين مراجع معظم تقليد و اساتيد و طلاب وجود دارد. حرف اساتيد همان حرف مراجع مي‌باشد و حرف مراجع هم حرف اساتيد و طلاب است و همه يك خط داريم و در يك مسير حركت مي‌كنيم و يك هدف داريم و آن جلب رضايت قلب مقدس آقا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف و انجام وظيفه‌ي بزرگي كه بر دوش همه نهاده شده است مي‌باشد.
ايشان با توجه به شبهه‌ها و اشكالاتي كه بعضي‌ در ذهن دارند فرمودند: حوزه‌ي علميه بحمدلله آمادگي براي پاسخگويي به اين شبهه‌ها و اشكالات را دارد و بايد به بهترين وجه انجام وظيفه نمايد
ايشان وظيفه‌ي تبليغ را به خصوص در ماه محرم و صفر يكي از وظايف و مسئوليت‌هاي بزرگ علما و روحانيون دانستند كه فرصت بزرگي براي آنان فراهم شده است تا بتوانند در اين ايام با ذكر فضايل و مناقب اهل بيت عليهم السلام و ذكر مصائب حضرت سيد الشهداء عليه السلام به هدايت و ارشاد مردم همت گماشته و احكام نوراني و دستورات شرع مقدس اسلام را به گوش همه برسانند.
 

موضوع:

چهارشنبه / 21 دى / 1390