پنجشنبه: 1402/12/3
نسخه مناسب چاپSend by email
استفتائي پيرامون ايام عزاداري شهادت حضرت زهرا عليهاالسلام

بسمه تعالی
محضر مبارك مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله
با سلام و احترام؛
ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا دختر گرامی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله، بفرمایید با توجه به معلوم‌نبودن دقیق تاریخ شهادت آن بزرگوار، بهترین ایام جهت عزاداری برای حضرت چه روزهایی است؟ و بهترین نوع عزاداری در این شهادت عظمی چیست؟
با تشكر/جمعی از مؤمنین

 

بسم الله الرحمن الرحیم
علیكم السلام و رحمة الله
نسبت به روز شهادت حضرت صدیقه كبری فاطمه زهرا سلام الله علیها اقوال مختلفی ذكر شده است، لكن آنچه بیشتر مورد توجّه علماء واقع شده است فاطمیه اول و فاطمیه دوّم در ماه جمادی الاولی و جمادی الثانیة است؛ و شایسته است كه شیعیان از روز سیزدهم جمادی الاولی تا سوّم جمادی الثانیة سوگوار، و با انجام مراسم عزاداری آن حضرت، ارادت و مودّت خود را به اهل بیت علیهم‌ السلام اظهار نمایند، و از انجام مراسمی‌ كه موجب وهن مراسم شهادت آن حضرت است اجتناب نمایند.

و بهترین عزاداری، بیان فضائل و مناقب و مصائب آن حضرت و ذكر اخلاق و سیره عملی و دفاع ایشان از امام مظلوم حضرت امیرالمؤمنین علیه ‌السلام است كه در همه اعصار باید برای مردم تبیین شود.

ان‌شاء الله تعالی مؤمنین با تمسّك به قرآن و عترت به بهترین صورت ممكن به ساحت مقدّس آن بزرگوار عرض ادب و اخلاص نمایند، به ویژه بانوان متدینه با حفظ حجاب و عفّت و پاكدامنی، ایشان را الگوی خود قرار دهند.
لطف الله صافی/10 جمادی الاولی1433

 

شنبه / 10 فروردين / 1392