وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكَ يَا أَبَا جَعْفَرٍ مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ الْبَرَّ التَّقِيَّ الْإِمَامَ الْوَفِيَّ أیُّهَا الجَواد یابنَ رَسُولِ اللّهِ. جهت عرض تسلیت به پیشگاه حضرت بقیة الله الأعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف مجلس سوگواری شهادت...
دوشنبه: 1400/05/11 - (الاثنين:22/ذو الحجة/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
غديريان منتظر، بايستگی ها و شايستگی ها
سلسله نوشتار حضرت آيت‌الله العظمی صافی به مناسبت دهه مباركه ولايت/6

الْحَمْدُللهِ الَّذی جَعَلَنا مِنَ المُتَمَسّكینَ بِولایةِ أمِیرالْمُؤْمِنینَ وَ الأئمة الطّاهِرینَ عَلَیهِمُ‌السَّلامُ

سلام و درود بر غدیریان كه در طول اعصار، در بیش از چهارده قرن، همواره در تمسّك به قرآن و عترت پایداری كرده، در برابر ظلم‌ها، ستمگری‌ها، استكبار، استضعاف و استعلای جبّاران، عرض وجود نموده و ثابت و مقاوم در سنگر ولایت، این حصن حصین الهی، از اسلام و مقاصد اسلام، از حقّ و عدالت دفاع نموده‎اند.

 

چند توصیه به غدیریان منتظر.

 

گوارا باد بر شما این افتخارات بزرگ ای پسران و دختران ابوذر، عمار، حجر، رشید و میثم تمار و ای پاسداران و وارثان خون شهدای بدر، احد و شهدای كربلا، ای مردان رشید، و ای جوانان سربلند، و ای بانوان عفیف و فداكار، و در یك كلمه ای غدیریان!

 

* گذشته‌هاى پر افتخار خود را فراموش نكنید.

 

به خود ببالید و بنازید، و گذشته‎های پر از عزّت، افتخار، شهامت و فداكاری در راه حق و استقامت خود را فراموش نكنید. شما چه خون‌های پاك و چه جوان‌های پاك‌بازی را برای اسلام و دین نثار كرده و قربانی داده‎اید.

 

 

* به آداب و سنن اسلامى ملتزم باشید.

 

ما همه مسلمان و شیعه اهل بیت علیهم‌‎السّلام هستیم. جاهلیت‎های قبل از اسلام، جاهلیت عرب، جاهلیت عجم، همه ملّی‎گرایی‎ها و در یك عبارت جاهلیت اولی را پشت سرگذارده و به آگاهی اسلامی و رشد و شعور ایمانی رسیده، از محمد و علی و از تهلیل و تكبیر و از قرآن و توحید، هویت، فرهنگ و شخصیت گرفته‎ایم، این هویت را باید با التزام به آداب و سنن اسلامی حفظ كنیم. مبارزه شیعیان با جاهلیت، ارتداد و ارتجاع، از صفحات زرّین و درخشان تاریخ اسلام است.

 

* استقلال و هویت اسلامى را حفظ كنید.

 

جوانان عزیز، غیرتمندان شكست ناپذیر!
شما در طول تاریخ پر از حوادث اسلام، همواره افتخار آفرین بوده‎اید. امید آن است كه بیشترین یاوران امام زمان ارواح العالمین له الفداء هم شما باشید. این شمایید كه باید سنگرها را نگهدارید. در هر شرایط و در هر كجا هستید، در دانشگاه‎ها، در مراكز تعلیم و تربیت، در جوامع فرهنگی، در سازمان‌ها و نهادها، روش، رفتار، آداب، لباس و كلّ مظاهر اجتماع، استقلال و هویت اسلامی را حفظ كنید.

 

* تمدّن اسلامى را گسترش دهید.

 

برای ترقّی، تعالی و بازیابی عزّت، مجد و عظمت‌های دیرین اسلامی تلاش كنید. تمدّن و فرهنگ اسلامی را كه چهارده قرن در جهان درخشیده گسترش دهید. نسل معاصر مسلمان، خصوص نسل جوان، در برابر اسلام و این تمدن عظیم و پهناور محمدی مسئول است.

 

این تمدّنی است كه با تمام كوشش‌هایی كه ابر طاغوتیان شرق و غرب برای محو آن دارند، اكنون همه شئون زندگی بیش از یك میلیارد جمعیت جهان زیر پوشش آن قرار دارد و اندیشه احیای آن، خواب آرام را از دشمنان اسلام می‎گیرد و برای مقابله با اسلام‎گرایی، لاییك‎گرایی را تشویق و ترویج می‎نمایند، و تمدن‌های استبدادی و فرهنگ‌های قبل از اسلام را در جوامع اسلامیر مطرح می‎كنند، زیرا از احیای اسلام و خودآگاهی مسلمانان ترس و وحشت دارند و با انواع توطئه‎ها، ترفندها و سیاست‌ها، نهضت اسلام‎گرایی، عزّت‎خواهی و استقلال‎طلبی مسلمانان را می‎كوبند.

 

در كشورهای مختلف اسلامی، به بهانه ملیت و مردم‌سالاری تلاش می‎كنند كه این غرور و این آگاهی اسلامی را سركوب و صدای اسلام، اذان و تكبیر را خاموش، شعائر دین، حجاب، چادر بانوان و سنّت‌های اسلامی را منسوخ سازند و غرب‎گرایی را در مظاهر فسق و فجور، ترویج موسیقی، نوازندگان، خوانندگان جشنواره‎ها و مسابقات مبتذل رایج نمایند.

 

* در مقابل اسلام‌زدایى دشمن به هوش باشید.

 

شما ای شیعیان علی، ای جوانان غدیری و ای بانوان زهرایی و زینبی!
به هوش باشید. به هوش باشید كه دشمن ما و به اصطلاح ابرقدرت‌های جهان در هیچ سیاستی مثل سیاست اسلام‎زدایی و مبارزه با اسلام‎گرایی اتفاق نظر ندارند و با نقشه‎های دقیق و حساب‌شده و فشار اقتصادی می‎خواهند این میل به اسلام و بازگشت به اسلام را منكوب و سركوب كنند.
به هوش باشید و دین خدا را یاری نمایید و با توكل و اعتماد به خدا، از فتنه‎های بزرگ آخر الزمان خود را بیمه نمایید.

 

* از رجوع و استقبال به جاهلیت اولى و آینده بپرهیزید.

 

نه به سوی جاهلیت اولی برگردید و نه از جاهلیت آینده، كه همین مكتب‌های لاییكی است، استقبال نمایید. باید نشان بدهیم و ثابت كنیم كه دین، ملّیت، قانون، سیاست، نظام، حكومت، فرهنگ و دنیا و آخرت ما اسلام است:
« لانَبْتَغی غَیرَهُ؛ لانِظاماً وَ لاسِیاسَةً وَ لاوَطَناً » و ( مَنْ یبْتَغِ غَیرَ الْإِسْلامِ دیناً فَلَنْ یقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرین ) (1)

 

* على علیه‌‌السّلام را الگوى خویش قرار دهیم.

 

بیایید در غدیر، خود را به علی علیه‎السّلام، به رفتار علی، به گفتار علی و به اخلاق علی عرضه كنیم. از آن حضرت درس و سرمشق بگیریم.
آیا در كمك به مستضعفان و محرومان در راه علی می‎رویم؟ آیا در لباس و غذا، در مظاهر زندگی، در ساده‎زیستی و بی‌تكلّفی، نشانی از علی علیه‌السّلام داریم؟ آیا می‎خواهیم با این تجمّل‌پرستی‎ها و اسراف و تبذیرها، با این جدا بودن از طبقات محروم، شیعه راستین علی علیه‌‎السّلام باشیم؟
اگر عدالت علی علیه‌السّلام، زهد علی علیه‎السّلام، شجاعت علی علیه ‎السّلام، حلم و صبر علی علیه ‎السّلام، حق‎پرستی علی علیه ‎السّلام، تواضع علی علیه‎السّلام و سایر فضایل بزرگ علی علیه‌‎السّلام ما را شیفته و دلباخته او كرده است، باید از این اخلاق بی بهره نباشیم. خود آن حضرت فرمود: « أَلَا وَ إِنَّ‏ لِكُلِ‏ مَأْمُومٍ‏ إِمَاماً یقْتَدِی بِهِ وَ یسْتَضِی‏ءُ بِنُورِ عِلْمِه‏ » (2)

 

* پیرو مكتب علوى و فاطمى باشید.

 

سعادت ما و ترقّی و تعالی ما، در پیروی از مكتب علی و فاطمه زهرا سلام‌الله علیهما است؛ همان بانویی كه وقتی این سؤال مطرح شد كه برای زن چه روش و سیره‌ای بهتر و شایسته‎تر است (3)، آن جواب تاریخی را داد كه تا قیامت سرمشق زنان مؤمنه شد، همان بانویی كه به اقتضای آن ضرورت بسیار بزرگ، وقتی لازم شد به مردم هشدار دهد و خطر ارتجاع و ارتدادی كه پیش آمده بود را گوشزد كند، و اصول احكام، معارف اسلام و مبانی دین مبین را ابلاغ كند و زحمات پدر بزرگوارش و هدایت‌های او را بیمه نماید، با آن جلال و شكوه، در حالی كه خواتین و خانم‌های معظّمه، پروانه‌وار شمع وجودش را احاطه كرده بودند، در آن شرایط سخت هم از پشت پرده با مردم سخن گفت.

 

اگر به دنیا هرچه بگذرد و هر چه در صنایع و تكنیك پیش برود و كفر لاییك و انكار حاكمیت الله جهانگیر شود، خط شیعه، خط علی و زهرا است و در یك كلام، حرفش، كلامش، قانونش و میل دلش، همه تابع اسلام است.
ایمانش برگرفته از مثل این حدیث است كه از حضرت رسول صلّی‌الله علیه و آله روایت است و ما این پیام را به آن ختم می‎كنیم: « لا یكُونَ الْعَبْدُ مُؤْمِناً حَتّى یكُونَ هَواهُ تَبَعاً لِما جِئْتُ بِهِ وَ لا یزیغُ عَنْهُ » (4).

 

 

پی نوشت ها:
. سوره آل عمران، آیه 85.
2. نهج البلاغة صبحی‌صالح، نامه 45.
3. اشاره به روایت «خَیرٌ لِلنِّسَاءِ أَنْ‏ لَا یرَینَ‏ الرِّجَالَ‏ وَ لَا یرَاهُنَّ الرِّجَالُ»/وسائل الشیعة، جلد 20، باب 129، حدیث 25510.
4. فتح الباری ابن حجر عسقلانی، جلد 13، صفحه 245.

يكشنبه / 28 شهريور / 1395