وریز وجوهات
« اللَّهُمَ‏ صَلِ‏ عَلَى‏ مُحَمَّدِ بْنِ‏ عَلِيٍ‏ بَاقِرِ الْعِلْمِ‏ وَ إِمَامِ الْهُدَى وَ قَائِدِ أَهْلِ التَّقْوَى وَ الْمُنْتَجَبِ مِنْ عِبَادِكَ اللَّهُمَّ وَ كَمَا جَعَلْتَهُ عَلَماً لِعِبَادِكَ وَ مَنَاراً لِبِلَادِكَ وَ مُسْتَوْدَعاً...
دوشنبه: 1400/05/11 - (الاثنين:22/ذو الحجة/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
نسيم الهي
ويژه‌نامه عيد قربان

 عيد قربان، روز اميد(فرازهاي مهمي از خطبه اميرالمؤمنين عليه‌السلام در عيد قربان)
بدانيد كه حرمت امروز بزرگ است. به بركت و بخشش و آمرزش در اين روز، اميد بسيار است.
پس بسيار به ياد خدا باشيد و براى رسيدن به ثواب توبه و بازگشت به سوى خدا و تضرع و زارى و ناله و فروتنى را پيشه خود سازيد، زيرا خداى مهربان و دوست، توبه بنده را قبول نموده و گناهانش را ببخشايد نيكو عبادت كنيد و گواه به حق باشيد و ميل و رغبت داشته به آنچه خداوند از واجبات بر شما فرض و واجب قرار داده و امر به معروف و نهى از منكر نمائيد و ياور و پشتيبان ضعيف باشيد و مظلوم را يارى نمائيد و دوست ستمكار و شكاك را با قدرت بگيريد و به زنان خود و غلام و كنيز نيكى كنيد و در گفتار خود راستگو باشيد و امانت را به صاحبش برگردانيد و به عهد و پيمان وفادار باشيد و در عدالت و دادگسترى پابر جا باشيد. كيل و ميزان را به درستى بپردازيد.
به درستى در راه خدا جهاد نمائيد و زندگى كوتاه دنيا، شما را فريب ندهد و فريب شيطان را نخوريد.

(فرازي از خطبه اميرالمؤمنين عليه السلام در روز عيد قربان)

 

 

نجواي عاشقانه
بارپروردگارا! امروز، روزي مبارك است. گدا، جوينده، مشتاق و بيم‌ناك همگي در محضر تو حضور دارند و تو نيازهايشان را مي‌بيني.
بارخدايا! من به تو نيازمند و تو از من بي‌نياز هستي. و هرگز خيري به دست نياورده‌ام مگر از سوي تو.
و براي آخرت و دنيايم، چشم اميد به كسي غير تو ندارم.

(فرازي از صحيفه مباركه سجاديه)

 

 

اعمال شب و روز عيد
شب عيد قربان را كه درهاي آسمان تا صبح به روي بندگان خدا گشوده است پاس مي‌داريم. و در اين شب عزيز، رو به سوي حريم ملك پاسبان امام خوبان حضرت سيدالشهدا‌عليه‌السلام مي‌نماييم و زيارت‌نامه مي‌خوانيم. و با همان حال تضرع و نياز به سوي خداوند بي‌نياز، دعاي شريف يا دائم الفضل علي البرية را زمزمه مي‌كنيم.
صبح اين عيد بزرگ، با آب طاهر، آلودگي‌هاي ظاهر و باطن را شست‌وشو مي‌دهيم و با غسل به سوي مصلاي نماز عشق به راه مي‌افتيم.
نماز ملكوتي عيد قربان را در صفوف ‌بهم‌پيوسته مؤمنان و با قلب‌هايي لبريز از شوق به سوي معبود به‌پا مي‌داريم و دعاي شريف ندبه، اين دعاي ضجه و زاري از هجران يار را نجوا مي‌كنيم.
و نيز صحيفه مباركه سجاديه را در دستان رو به آسمان مي‌گيريم و مي‌خوانيم دعاي حضرت زين العابدين عليه آلاف التحية‌ و الثنا را در اين عيد شريف.
در اين روز عزيز، حيواني را كه نماد نفس خويش است به سوي قربان‌گاه مي‌‌بريم و با ذبح آن، نفس خويش را در درگاه الهي قرباني مي‌كنيم و اولين خوردني آن روز را از گوشت آن قرار مي‌دهيم.
.... و سرانجام با پرونده‌اي درخشان از انوار الهي دعا و پيروزي در جهاد اكبر، يعني جهاد با هواهاي نفساني و قرباني نفس امر كننده به بدي‌ها، اين روز عزيز را به پايان مي‌رسانيم به اميد آن‌كه به رضوان ‌خداوند نايل گرديم.

دوشنبه / 22 شهريور / 1395