سه شنبه: 1403/03/8

ازدواج، عبادتی مهمّ

اصلاً ازدواج از عبادات مهمّه به شمار می‌رود و به همین سبب در گذشته روابط زن و مرد خیلی قداست داشت. كار زن در خانه و دوره حمل و ارتضاع، همه دارای ثواب‌هایی است که برای هیچکدام از عبادات ننوشته‌اند، مثلاً نسبت به محبّت به دختران در منزل روایتی داریم كه اگر تحفه‌ای به منزل بردید اوّل به دخترها بدهید و برای همین كار به ظاهر كوچك ثواب آزاد كردن یك بنده مؤمن از اولاد حضرت اسماعیل را قرار داده است.

پیامبر اكرم(ص) می‌فرماید:

فارسی
شنبه / 5 فروردين / 1396

ازدواج، آیه الهی

قال الله تعالی:

﴿وَمِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَیهَا وَ جَعَلَ بَینَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ﴾[1]

قال رسول الله(ص):

فارسی

حفظ دستاورد خون مقدس شهدا

تنها مطلبی که هست این است که ما آن چیزی که آنها در راهش و برایش شهید شدند و خون خودشان را در راه آن بذل کردند نگه داریم جوری نشود که خون آنها ـ العیاذ بالله ـ به هدر برود و آنها فردای قیامت به ما احتجاج کنند که ما خونمان را در راه دین دادیم و اسلام را حفظ کردیم، ما می‌خواستیم دین و احکام اسلام را زنده نگه داریم، حجاب زن‌ها را نگه داریم.

فارسی

برخی از خصوصیات رفتاری والدین معظّم‌له

اما اینکه نسبت به زندگی والدین حقیر پرسیدید باید بگویم زندگانی اقتصادی ما خیلی ساده بود و مشكلی نداشت و این هم به‌واسطه همان توافق و یگانگی بین آنها بود.

والده ما هم اهل سواد و فضل بودند و در برنامه‌های عبادتی، مثل همین ماه مبارک رمضان یک شب نمی‌شد که ایشان دعای ابوحمزه را در سحر نخواند یا دعای افتتاح را در شب ماه مبارك نخواند آن‌هم با گریه و سوز مثال‌زدنی.

فارسی

نقش ازدواج در تمدّن بشری

همه اینها برای این است که نقش ازدواج و زوجیّت در نظام تمدّن بشری خیلی مهم

 

است، یعنی صرف نظر از اینکه بقای نسل به ازدواج است، اگر قرار باشد که تمدّن درست و صحیح باشد و در مسیر پیشرفت سیر کند باید به این مسأله اهمیت داده شود.

فارسی

84
اهمیت ازدواج در اسلام[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

 


[1]. دیدار تعدادی از زوج‌های جوان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 30 تیرماه 1395.

فارسی

حقوق و وظایف زن و مرد نسبت به همدیگر

البته شرایط و آداب و حقوقی را که خداوند متعال مقرر کرده است باید رعایت کرد، هم حقوقی که مرد بر زن دارد و هم حقوقی که زن بر مرد دارد، و همۀ اینها برای سعادت خانواده مفید و مؤثر است.

پیغمبر اکرم(ص) می‌فرماید:

«تَنَاكَحُوا تَنَاسَلُوا فَإِنِّی أُبَاهِی بِكُمُ الأُمَم‏َ».[1]

فارسی

83
اهمیت ازدواج در اسلام
و وظایف زن و شوهر[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از بناهای مهمّی ‌که در اسلام تأسیس شده، بنای ازدواج است. هم قرآن کریم به آن ترغیب فرموده است و هم احادیث و اخبار در فضائل مردها و خانم‌هایی که ازدواج کرده باشند وارد شده، حتی فضیلت و ثواب عباداتشان بیشتر می‌شود.

فارسی

فقیه را چه گناه؟

من تشکر می‌کنم، هم از شما که زحمت کشیدید اینجا تشریف آوردید و هم از همۀ مردمی ‌که در مملکت اظهار علاقه و احساسات کردند. باید همۀ ما در مقام یاری دین و احکام خداوند باشیم.

فقیه احکام خدا را بیان می‌کند آنها که با روحانیت طرف می‌شوند درواقع می‌خواهند با احکام طرف شوند، امیدوارم آنها به مقاصدشان نرسند که البته نمی‌رسند.

فارسی

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مسایل سیاسی