سه شنبه: 8/خرد/1403 (الثلاثاء: 20/ذو القعدة/1445)

34. پیشوای اهل تقوا

عَن عَبْدِ اللهِ بْنِ حَكِیمِ الْجُهَنِی: قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص):

«إِنَّ اللهَ عَزَّ وَجَلَّ أَوْحَی إِلَیَّ فِی عَلِیٍّ ثَلَاثَةَ أَشیَاءَ لَیْلَةَ اُسرِیَ بِی: إِنَّهُ سَیِّدُ الْـمُؤْمِنِینَ، وَإِمَامُ الْـمُتَّقِینَ وَقَائِدُ الْغُرِّ الْـمُحَجَّلِینَ».[1]

 

از عبدالله بن حكیم جهنی روایت شده كه رسول خدا(ص) فرمود:

«خداوند، در مورد علی در شب معراج سه نكته را وحی فرمود: اینكه او سید و سَرور مؤمنان و پیشوای پرواپیشگان و فرماندة سپیدجبینان است».

 

[1]. طبرانی، المعجم‌الصغیر، ج2، ص88؛ هیثمی، مجمع‌الزوائد، ج9، ص121؛ و در كنزالعمال (متقی هندی، ج11، ص619) آمده: رسول خدا(ص) به علی فرمود: «مرحبا به آقای مسلمانان، و امام پرواپیشگان».

ابونعیم اصفهانی در كتاب حلیةالاولیاء (ج1، ص63) از انس نقل روایت می‌كند كه رسول خدا(ص) فرمود: «انس! آب جهت وضوساختن برایم بیاور». آن‌گاه برخاست و دو ركعت نماز گزارد. سپس فرمود: «ای انس! نخستین كسی كه از این در، در آید، امیرمؤمنان و آقای مسلمان‌ها و پیشوای سفیدرویان درخشان‌چهره و خاتم وصیّان است».

انس گفت: عرضه داشتم: خدایا! مردی از انصار باشد؛ و این خواسته را از رسول خدا(ص) پوشیده داشتم. آن‌گاه علی آمد. پیامبر سؤال كرد: «انس! كیست؟». گفتم: «علی». پیامبر با شادمانی برخاست و او را در آغوش گرفت، سپس بنا كرد عرق چهره‌اش را به صورت علی مالید و عرق چهرة علی را به رخسار خود می‌مالید.

علی گفت: «ای رسول خدا(ص) ! كاری كردید كه پیش از این با من نمی‌كردید؟!».

حضرت فرمود: «چرا نكنم درحالی‌كه تو آنچه بر من است ادا خواهی كرد و آوای مرا به ایشان می‌رسانی و آنچه را كه بعد از من در آن اختلاف كنند، حق را برای آنان بیان می‌كنی».

ابن‌عساكر، تاریخ مدینة دمشق، ج42، ص302؛ و در المستدرك (حاکم ‌نیشابوری، ج3، ص137 – 138) چنین ثبت شده است: به من سه چیز دربارة علی وحی شده است: او سید مسلمانان و ... است.

حاكم می‌نویسد: این حدیث دارای اسناد صحیحی می‌باشد ولی مسلم و بخاری آن را نیاورده‌اند.

نويسنده: 
کليد واژه: