سه شنبه: 5/تير/1403 (الثلاثاء: 18/ذو الحجة/1445)

 

69. نخستین مسلمان

عَنْ أَنَس، عَنْ رَسُولِ اللهِ(ص):

«صَلَّتِ الْـمَلَائِكَةُ عَلَیَّ وَعَلَی عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ سَبْعَ سِنِینَ، وَذَلِكَ أَنَّهُ لَمْ تَرْتَفِعْ شَهادَةُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا‍ اللهُ إِلَی السَّمَاءِ إِلَّا مِنِّی وَمِنْ عَلِیٍّ».[1]

انس نقل كرده كه رسول خدا(ص) فرمود:

 

«فرشتگان الهی مدّت هفت سال بر من و علی ‌بن ابی‌طالب درود می‌فرستادند و این در زمانی بود كه هنوز شعار توحید و كلمه لا اله الا الله جز از من و علی به آسمان بر نمی‌خاست».

 

[1]. خوارزمی، المناقب، ص53 – 54؛ ابن‌عساکر، تاریخ مدینة دمشق، ج42، ص36، 39؛ و در كتاب مناقب آل ابی‌طالب (ابن‌شهرآشوب، ج1، ص291) از ابوذر نقل شده كه رسول خدا(ص)  فرمود:

«فرشتگان الهی هفت سال بود كه بر من و علی درود نثار می‌كردند قبل از آنكه فردی به اسلام گرویده باشد». و از ابن‌عباس نقل شده كه رسول اكرم(ص)  فرمود: «اوّلین مردی كه با من نماز گزارد علی بود».

دیلمی، فردوس‌الاخبار، ج1، ص27، ح39؛ متقی هندی، كنزالعمال، ج11، ص616؛ نسائی، خصائص امیرالمؤمنین، ص42، 44.

و در كتاب اسدالغابه (ابن‌اثیر جزری، ج4، ص18) از ابوایّوب انصاری نقل شده كه رسول خدا(ص) فرمود: «درحقیقت ملائكه هفت سال بر من و علی درود و صلوات فرستادند، زیرا كه از مردان جز او همراه من كسی نماز نگزارده بود».

[تعبیر «رجل» در روایت قابل تأمل است گویا از ابتدای اسلام علی تا زمانی كه بر او اطلاق رجل شده یعنی پانزده سالگی، غیر از او احدی مسلمان نشده است. نیز ر.ك: شرح سنن ابن‌ماجه، ‌ج1، ص75، 258.]

نويسنده: 
کليد واژه: