چهارشنبه: 6/تير/1403 (الأربعاء: 19/ذو الحجة/1445)

ارشاد و تربیت در ماه رمضان

علما و گویندگان و خطبا بر منبرهای وعظ و ارشاد، توفیق هدایت و دعوت به دین و بیان احكام و تهذیب اخلاق را در این ماه بیشتر دارند.

درحقیقت باید گفت: ماه رمضان یك مؤسّسه تربیتی و ارشادی و

 

مدرسه‎ای است كه همه‌ساله تشكیل می‎شود و تعالیم آن عمومی و همگانی است. مدرسه‎ای كه هم وظیفه آموزش‌وپرورش و هم وظیفه شهربانی خوب و مأموران امین انتظامات و هم وظیفه بهداری و هم عمران و آبادی و هم وظیفه سازمان‎های خیریّه و تعاون و نیكوكاری و هم راهنمایی‎های دینی و اجتماعی را انجام می‎دهد.

به‌طورقطع اگر بشر بخواهد با تمام وسایل مادی و بودجه‎های هنگفت و كلان چنین مدرسه‎ای بگشاید كه روحانیّت و حقیقت آن را رهبری نماید، قادر نخواهد بود.

امّا به نیروی نفوذ كلمه یگانه رهبر بزرگ جهان بشریّت حضرت محمّد بن عبدالله، پیامبر اسلام‌‌(ص) ‎همه‌ساله این مدرسه و این دانشگاهی كه بیش از ششصد میلیون دانشجو دارد و شعبه‎های آن مساجد و خانه‎ها و اطاق‎ها و منازل مسلمین است، افتتاح و معلّمین روحانی از فراز منابر و درون مساجد به درس و راهنمایی و هدایت مردم انجام وظیفه می‎كنند.

اگر مسلمین به‌طورصحیح از این فرصت عالی برای تهذیب اخلاق و تحكیم مبانی ایمان و صداقت و صحّت عمل، بهره‎برداری نمایند، به‌طورقطع به موفقیّت‎های درخشانی نایل می‎گردند.

در این برنامه هیچ عیب و نقصی نیست و كامل‎تر از این برنامة تربیتی پیدا نمی‎شود؛ ولی متأسّفانه ما در استفاده از آن كوتاهی می‎كنیم.

 

روزه‌دار عزیز! ما می‎دانیم كه در روزه‎داری فقط به طاعت پروردگار نظر داری؛ امّا بدان كه روزه عبادتی است كه مصالح و فواید آن بسیار است و فایده آن منحصر به تهذیب نفس و تمرین خودداری و ایستادگی و مقاومت در برابر تمایلات اهریمنی نفس سركش و صفای باطن و نورانیّت ضمیر نیست.

موضوع: 
نويسنده: