چهارشنبه: 2/خرد/1403 (الأربعاء: 14/ذو القعدة/1445)

قرآن نسخه درمان دردهای بشر

عزیزان من!

قرآن مجید، وحی الهی و كتاب دین و عقیده و توحید و نسخه كامله درمان دردهای اجتماعی وكتاب حكمت و بشارت و موعظه و هدایت و

 

در‌ كل، كتاب حیات و زندگی و راهنمای راه كمال دنیا و آخرت و عروج به معارج بلند انسانی و روحانی است.

قرآن كریم نسخه‌ای بی‌بدیل و شفابخش برای نجات جوامع بشری و اصلاح روش‌های زندگی است و به استوارترین راه رهنمون می‌شود.

﴿إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ[1]

قرآن پیش از اینكه كتاب چهارده قرن گذشته باشد، كتاب این عصر و عصرهای آینده است و احترام به آن، التزام به دستورات قرآن و به‌کار بستن تعالیم آن است.

بیان ساده و متقن قرآن، برترین راهنما برای همه سطوح جامعه است و بایستی با نگاه عالمانه و وسیع و گسترده و عمیق به مفاهیم قرآنی به بهره‌مندی از آن در تمام حوزه‌ها اعم از برنامه‌ریزی، ‌تربیتی، ‌مشاوره‌ای و اجتماعی پرداخت تا گامی در راه رسیدن به مدینة فاضله و تحقق حیات طیبه باشد و باید به‌ دنبال روزی باشیم كه تمام شئون معرفتی، تربیتی و مدیریتی به قرآن كریم اتكا داشته باشد.

باید ‌جامعه ‌قرآنی، ‌حكومت‌ ‌قرآنی و نظام ‌قرآنی، ‌مساجد و مدارس و مجامع و كتابخانه‌ها، ‌بازار و اقتصاد و خانه و خیابان، تعلیم‌و‌تربیت و فرهنگ و روابط زن و مرد، مواضع بانوان و برنامه‌ها همه قرآنی باشد و این مدل قرآنی هرگز محقق نخواهد شد مگر آنكه به انسان كامل و معصوم(ع) كه قرآن مجسم است رجوع نمود و تمسك به قرآن مجید باید با تمسك به عترت(علیهم السلام)  همراه باشد تا شخص از گمراهی و ضلالت

 

در امان قرار بگیرد كه برحسب حدیث متواتر ثقلین فقط امان از گمراهی، به تمسك قرآن و عترت حاصل می‌شود و تفسیر قرآن مجید تنها با تفسیر اهل‌البیت(علیهم السلام)  حجت و معتبر است.

امید است طرح جامع فرهنگی - اجتماعی نسیم رحمت، مبنای خیر و بركت برای مردم سرافراز ایلام باشد و برای ترویج معارف اسلامی و مفاهیم قرآنی و تقویت مبانی اعتقادی و اشاعه نشاط دینی و توسعه رهاوردهای عینی قرآن در زندگی مؤثر بوده و منشأ شبهه‌زدایی دینی در كل جامعه شود.

اجرای این طرح در استان ایلام كه به‌ همت مسئولین متعهد و محترم استان دنبال شده است و نگاه پیشگیرانه از آسیب‌ها را به‌ دنبال دارد اقدامی قابل تحسین و تكریم است.

خوشبختانه هم‌اكنون نیز مردم غیور استان ایلام همچون اسلاف متدین خویش زمینه پذیرش معارف قرآن و استعداد نیل به كمالات حقیقی را دارند كه با مساعدت دانشمندان دینی و علمای محترم استان، اجرای این طرح را محقق خواهند ساخت. توفیقات روزافزون و دوام خدمت به قرآن را برای همگان در ظل عنایات حضرت بقیةالله الاعظم ـ ارواح‌العالمین له الفداء ـ از خداوند متعال خواستارم.

لطف‌اللّه صافی

28 شوال‌المکرم 1431

 


[1]. اسراء، 9. «این قرآن، به راهى كه استوارترین راه‏هاست، هدایت مى‏كند».

نويسنده: