چهارشنبه: 6/تير/1403 (الأربعاء: 19/ذو الحجة/1445)

توجه به احادیث اهل‌بیت(علیهم السلام)  در تفسیر قرآن

این مرجع تقلید، خطر تفسیرهای غلط از آیات قرآن را خاطرنشان كردند و بر لزوم توجه به مضامین و بهره‌گیری از احادیث اهل‌بیت(علیهم السلام)  در راه تفسیر دقیق آیات تاكید فرمودند.

معظم‌له در بخش دوم از سخنان خود، نهج‌البلاغه را دریایی خروشان از علوم و معارف خواندند و فرمودند: «سید رضی با شیوه‌ای جالب، مجموعه‌ای را گردآوری نمود كه در طول قرن‌ها همیشه تازگی خود را دارد و برای هر فرد قابل استفاده است».

این مرجع تقلید، حفظ نهج‌البلاغه را بسیار مهم و قابل تقدیر دانستند و خاطرنشان كردند: «حافظان قرآن در ادامه‌ راه، نهج‌البلاغه را حفظ نمایند و حافظان نهج‌البلاغه هم در جهت حفظ قرآن بكوشند كه جامعه‌ ما منبع كاملی از حافظانی باشد كه جامع قرآن و عترت باشند».

معظم‌له بر توجه به خطبه‌ها و نامه‌های مهمی همچون نامه‌ امام علی(ع) به مالك اشتر كه موضوع اصلی آن برقراری عدالت و حفظ حرمت افراد در جامعه است، تاكید فرمودند.

حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف همچنین رواج بی‌بندوباری و اختلاط زن و مرد را برای جامعه اسلامی تأسف‌انگیز خواندند و خواستار اجرای فریضه‌ امر به معروف، جهت حفظ هویت دینی و اسلامی شدند.

 

قبل از سخنان مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف، جمعی از حافظان نهج‌البلاغه به سؤالات شفاهی معظم‌له پاسخ گفتند كه موجب خرسندی و تحسین ایشان شد.

 27 مردادماه 1384

 

نويسنده: