چهارشنبه: 6/تير/1403 (الأربعاء: 19/ذو الحجة/1445)

جایگاه وقف در اسلام

حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف به مسئله وقف و جایگاه آن در اسلام اشاره كردند و خاطرنشان كردند: «وقف مسئله بسیار مهمی است كه در اسلام به آن بسیار تأكید شده و این موقوفات است كه به ‌عنوان اثر ماندگار برای اشخاص باقی می‌مانند».

مرجع تقلید جهان تشیع قدمت و سابقه‌ وقف را متذكر شدند و تصریح كردند: «مسلمانان از صدر اسلام تا به امروز به مسئله وقف اهمیت می‌دادند و خود اهل‌بیت(علیهم السلام)  نیز از واقفان بزرگ بودند و شخص حضرت پیامبر (ص) و امیرالمومنین(ع) نیز واقف بزرگی بودند.

 

معظم‌له ادامه دادند: «آنچه جوامع علمی و دانشگاه‌های بزرگ دنیا دارد و همه موفقیت‌های علمی از پیامبر بزرگ اسلام(ص) می‌باشد».

حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف با بیان اینكه وقف در اسلام مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است و اشخاصی كه می‌خواستند برای خود ذخیره‌ای باقی بگذارند در مقام همین وقف بوده‌اند، خاطرنشان كردند: «براساس همین تشویقات و ترویجات كه از سوی گذشتگان و سیره اهل‌بیت(علیهم السلام)  صورت گرفته، تاكنون وقف باقی مانده است».

معظم‌له خاطر نشان كردند: «امروز موقوفاتی وجود دارند كه تاریخ هزار ساله دارند و هنوزهم باقی مانده و هم‌‌اینك مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرند».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: