پنجشنبه: 4/مرد/1403 (الخميس: 18/محرم/1446)

  1.  حكم نشان دادن ورزشﻫﺎی بانوان در صداوسیما را بیان فرمایید؟

ج. به لحاظ مفاسد مترتبه بر آن جایز نیست.

  1.  حكم اختلاط زنان و مردان هنرمند در سریالﻫﺎ، فیلمﻫﺎ، اجرای اخبار و یا مصاحبهﻫﺎ، را بیان فرمایید؟

ج. ازجمله آداب و رسوم متشرعه جدایی مرد اجنبی از زن اجنبیه و عدم اختلاطشان با یكدیگر است كه از روش اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و بیاناتشان در این خصوص تلقی شده است و آنچه امروز متداول شده كه مرد و زن اجنبی در كنار یكدیگر قرار می‌گیرند، پشتوانه شرعی ندارد، بلكه مدارك شرعی برخلاف آن است.

  1.  نشان دادن چهره كامل پیامبر (ص) و حضرت زهرا (س) و سایر ائمه علیهمالسلام چه حكمی دارد؟

ج. نشان دادن چهره حضرت زهرا (س) اهانت به آن حضرت است و باید ترك شود و نشان دادن چهره حضرت رسول اكرم و ائمه طاهرین علیهم‌السلام چون حاكی از چهره واقعی آن بزرگواران نیست و به اختلاف كسانی كه خود را شبیه ایشان می‌نمایند چهره‌های گوناگون كه بسا برخی از آنها نامناسب است ارائه می‌شود و اشخاصی كه در نقش شبیه آنها عمل می‌كنند گاه در بین مردم اعتبار اخلاقی ندارند و حتی ممكن است اشخاصی باشند كه سوابق خوبی در جامعه ندارند و خلاصه به جهات متعددّ كه در اینجا مجال شرح آن نیست، موجب اهانت و تحریف بعضی حقایق می‌شود؛ لذا مورد تجویز نیست.

  1.  حکم استفاده از ماهواره در غیر موارد حرام چیست؟

ج. نظر به اینكه بسیاری از شبكه‌های ماهواره‌ای كه پخش می‌شود موجب سوق دادن مردم به شهوات و انحراف و فساد اخلاق می‌باشند، خرید و فروش و استفاده از آن جایز نیست مگر اینكه انسان كاملاً مطمئن باشد كه استفاده غیرمشروع نمی‌كند. در هرحال بسیار باید مراقب باشید.

  1.  حکم آهنگ‌هایی كه از تلویزیون و رادیو پخش می‌شود و همچنین فیلم‌های خارجی كه زنان با سرهای باز و لباس‌های ناجور بازی می‌كنندچیست و آیا تماشای این فیلم‌ها اشكال دارد یا خیر؟ و همچنین سرودهایی كه از تلویزیون و رادیو پخش می‌گردد؟

ج. چون آهنگ‌های مورد سؤال نوعاً لهو محسوب می‌شود حرام است و همچنین نظر به فیلم‌های مبتذل جایز نیست و سرودها نیز اگر به الحان غنا خوانده شود، حرام است.

نويسنده: