جمعه: 29/تير/1403 (الجمعة: 12/محرم/1446)

شفاعت پیامبر (صلی الله علیه و آله) و اهل‌بیت(علیهم‌السلام)

ثانیاً، همه، چشم امید به شفاعت كبرای حضرت رسول اكرم(صلی الله علیه و آله) و اهل‌بیت طاهرین آن حضرت(علیه‌السلام) داریم. اگر بتوانیم رابطه خود را با آن بزرگوار نگاه داریم و با آن به عالم دیگر برویم، هرچند شفعا در روز قیامت بسیارند ـ كه از آن جمله، شفاعتِ علما، كه پاسداران واقعی دین و احكام و مدافع از حدود و ثغور اسلام و جنود حضرت

 

صاحب‌الامر(عج) هستند، و آنچه موقعیت درخشان و جلوه خاصی دارد، همان شفاعت محمد و آل محمد – صلوات الله علیهم -  است كه شیعیان و مؤمنان را به سرمنزل نجات و علوّ درجات نایل می‎نماید و با این شفاعت جا دارد كه بگوییم:

طوبی كه خورد آب ز سرچشمة كوثر
 

 

فارغ بود از تربیت باد بهاری
 

 

امثال شما مؤمنان متعهد را چه حاجتی به شفاعت مثل این بندة حقیر سراپا تقصیر، می‎باشد، كه اگر هم از شفاعت به سهمی مفتخرم سازند، آن‌هم به شفاعتِ محمد و آل محمد - صلوات الله علیه و علیهم - است.

برحسب احادیث شریفه، درصورتی‌كه موانع شمول شفاعت در اشخاص نباشد، صاحبان درجات عالی و اعلا، از صاحبان مراتب پایین‎تر و ادنی، شفاعت می‎نمایند. این شفاعت نه‌فقط در ارتباط با عفو از گناهان است، بلكه شامل اخیار و محسنین نیز می‎شود و بر علوّ درجات و كثرت اجر و ثواب آنها می‎افزاید.

موضوع: 
نويسنده: