پنجشنبه: 28/تير/1403 (الخميس: 11/محرم/1446)

دوران آزمایش        

دوران جوانی، دوره و میدان چنین جهاد و پیكاری است و باید شخص اراده، مقاومت و پایداری خود را نشان بدهد. البته همه كس حریف نفس امّاره نیست، پهلوانان حقیقی می‎توانند در این میدان عرض وجود نموده و جایزه قهرمانی بگیرند.

 

شما و هر نوجوان و جوانی، خواه‌وناخواه، این زورآزمایی و این امتحان بسیار بزرگ را باید بگذرانید، یاد خدا را فراموش نكنید و از او كمك بخواهید كه خود وعده فرموده: ﴿وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللّٰهَ لَمَعَ الْمُحْسِنینَ﴾؛[1] كسانی كه در راه خدا جهاد می‎نمایند، البته خدا آنان را به راهی كه به او می‎رسد، راهنمایی می‎نماید و خدا با نیكوكاران است.

این معنویت و روحیه‎ای كه دارید ـ كه به وضع روحی و درگیری عقل و نفس خودتان متوجه هستید و می‎خواهید كه نفس را مغلوب كرده و خود را از آفات هوای نفس سالم نگاه‌دارید ـ خود مرحله‎ای از كمال و آگاهی و بصیرت و بینش است. امید است همین آگاهی، شما را از این گرداب ـ كه بسیاری از جوانان در آن گرفتار می‎شوند ـ و از امواج و توفان شهوات نجات دهد.

این كار، اگر‌چه در آغاز دشوار جلوه می‎كند، ولی وقتی انسان با هوای نفس مقاومت نموده و از آن پیروی نكرد، بسیار آسان می‎شود.

 

[1]. عنكبوت، 69. «و كسانى را كه در حق ما كوشیده‎اند به راه‌هاى خاص خویش رهنمون مى‎شویم، و بی‌گمان خداوند با نیكوكاران است».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: