جمعه: 25/خرد/1403 (الجمعة: 7/ذو الحجة/1445)

همدلی در زندگی

قرآن مجید می‎فرماید: ﴿هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ﴾؛[1] بانوان برای شوهران لباس و شوهران برای ایشان لباس می‎باشند، و در آیه دیگر پیرامون این رابطه می‎فرماید:

﴿وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ‌  أَنْفُسِكُمْ  أَزْوَاجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً﴾؛[2] از خود شما برایتان قرار داد؛ یعنی همدم، مونس، غمخوار متحد مشترك‌المنافع و موافق، همدل، نه معارض و نه جدا از هم و نه مستقل از هم، بلكه متّحد، اتحادی كه بین هیچ دو نفری برقرار نمی‎شود؛ حقیقت زوجیت این معانی مقدس و آرام‎بخش است. این است كه از دو جنس مخالف یك واحدِ به تمام معنا موافق، ساخته می‎شود و اسلام به این جهتِ ازدواج و تقویت و تكمیل، بسیار اهمیّت داده است و در اكثریت زنان و شوهران مسلمان، این روحیه و این تجلّی و یگانگی و اتحاد را، اگر‌چه بالطبع فراهم است، فراهم‎تر می‎سازد، و اهتمام بر این است كه بنیاد قویم و مستحكم، از آسیب و تعرّض مصون بماند و زن و مرد در دل به آن وفادار باشند.

حقیر در همین زندگی خود، زنان و مردانی را دیده‎ام كه در این جهتِ باهم شدن و از هم بودن، نمونه بودند و چنان بودند كه گویی

 

هر یك از راز دل دیگری خبر داشت و همان را انجام می‎داد و همان را می‎گفت كه دیگری می‎گفت؛ شخصیتشان در هم ذوب شده بود، اگر او در بیرون خانه بود و دیگری در درون خانه، هر دو با هم بودند و در رنج و غم و شادی و گشایش شریك یكدیگر بودند.

نه این خود را از او طلبكار می‎دانست و نه او به این ادعایی داشت.

 

[1]. بقره، 187. «آنان «پیراهن تن» شما و شما «پیراهن تن» آنانید».

[2]. روم، 21. «و از جمله آیات او این است كه براى شما از نوع خودتان ، همسرانى آفرید كه با آنان آرام گیرید ، و در میان شما دوستى و مهربانى افكند».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: