جمعه: 25/خرد/1403 (الجمعة: 7/ذو الحجة/1445)

نامه شماره 28

حضور حضرت آیتالله العظمی صافی

ضمن عرض سلام

جوانی هستم 25 ساله، مدت سه ماه است ازدواج كردهام. در طول این سه ماه متوجه شدهام همسرم با من ناسازگاری و لجاجتِ بیمورد دارد‌؛ مدام بهانههای بیخود میگیرد و منتظر فرصت و بهانهای است تا از من جدا شود. این‌طور كه من این مدت فهمیدم و خودش هم اعتراف كرده، قبل از ازدواج موارد اخلاقی داشته ـ رابطه با پسر ـ و دختر سربه‌زیری نبوده است، به‌طوری‌كه مداركی هم در این مورد از او پیدا كردهام ـ ‎‎‎نامههای عاشقانه، شماره تلفن و غیره ‎‎‎ـ من همیشه او را نصیحت میكردم تا شاید اصلاح شود. حتی یك بار او را تهدید كردم كه چیزهایی را كه فهمیدهام به پدر و مادرش میگویم و از او تعهد كتبی با امضا و اثر انگشت گرفتم، اما مؤثر واقع نشد.

البته شاید، به‌ظاهر، كمی مشكل اخلاقیاش اصلاح شد، اما در مورد ناسازگاری و لجاجت، الان مدت دو هفته است كه به‌خاطر همین مسائل، او را به خانه پدرش بردهام‌؛ چون گفته كه من نمیتوانم با تو زندگی كنم و طلاق میخواهد. ما هم برای طلاق استخاره كردیم، استخاره خوب آمد، اما ممكن است با پادرمیانی ریش‌سفیدهای فامیل و بزرگ‌ترها، دوباره مجبورش كنند كه برگردد ـ‎‎‎ البته با توجه به اینكه هیچ‌كس از موضوع مسائل قبل از ازدواجش خبر ندارد و با علم به اینكه میگوید: پدرم مرا به ازدواج با تو مجبور كرد ـ

 

من برای آخر و عاقبتم و طلاق با او، استخاره كردهام و خوب آمد. حالا به نظر شما چه كنم؟ به حرف بزرگ‌ترها و ریشسفیدها، گوش كنم یا به استخاره عمل كنم؟ اگر لازم میدانید شما هم استخارهای در این مورد بنمایید؛ چون من اصلا به او اعتماد ندارم و از آیندهام و زندگی با او و احتمالا خیانت او میترسم و ماندهام چه‌كار كنم؟!

البته لازم به ذكر است كه به اعتراف خود ایشان، بنده از لحاظ مالی و اخلاقی هیچ مشكلی ندارم، نمیدانم مسائل اخلاقی‌اش را به پدر و مادرش بگویم یا نه، اگر نگویم و او را طلاق دهم، چون كسی در جریان نیست، حتماً به فساد (بیشتر) كشیده میشود‌؛ و اگر بگویم، نمیدانم ]كه آیا[ مداركم ـ حتی تعهدی كه از او همراه با امضا و اثر انگشت گرفتهام ـ برای اثباتش كافی است یا نه.

با تشكر و عذرخواهی از اینكه وقتتان را گرفتم و مطلب به درازا كشیده شد، اما لازم دیدم تمام مسائل را، به‌طور گسترده و باز خدمتتان ارایه نمایم، تا بتوانید راهنمایی فرموده و نظرتان را به‌طور كامل و قطعی بیان نمایید.

 

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: