سه شنبه: 8/خرد/1403 (الثلاثاء: 20/ذو القعدة/1445)

لباس نمازگزار

72. اگر دستمال یا چیز نجس دیگری همراه نمازگزار باشد، چه حكمی دارد؟

بودن اشیایی مانند دستمال كوچك، كلید، چاقو و پول نجس به همراه نمازگزار، درصورتی‌كه نجاست آن به بدن و لباس سرایت نكند، اشكال ندارد.

73. اگر با لباسی كه مقداری خون دارد نماز بخواند، حكمش چیست؟

اگر مقدار خون، كمتر از درهم ]تقریباً به اندازه سكه دو ریالی[ باشد، نماز صحیح است؛ جز خون‎های سه‌گانه خانم‎ها و خون كافر و سگ و خوك، كه حتّی با كمتر از درهم آن هم نمی‎توان نماز خواند.

74. اگر لباس كسی كه مشغول نماز است خونی باشد، واجب است به او اطلاع دهیم؟

تذكر دادن لازم نیست و نماز او با عدم اطلاع صحیح است. ولی اگر نمازگزار حكم شرعی بطلان نماز با خون

 

بیشتر از درهم را نمی‎داند، از باب ارشاد جاهل لازم است حكم شرعی مسأله برای او بیان شود.

75. نماز خواندن با مانتو و روسری چه صورت دارد؟

اگر شرایط لباس نمازگزار در آن رعایت شود و مقداری از صورت كه شستن آن در وضو واجب نیست و زیر چانه و دست‎ها از مچ به بالا و موی سر كاملا پوشیده باشد، اشكال ندارد؛ هرچند نماز با چادر برای رعایت پوشش در نماز آسان‎تر و بهتر است.

76. اگر نجاست لباس یا بدن را فراموش كنیم، و نماز بخوانیم، قضا دارد یا خیر؟

در صورت فراموشی نجاست، نماز باطل است، و چنانچه وقت باقی است، دوباره به‌جا آورید، و اگر وقت گذشته است، قضا كنید.

77. جوراب من نجس بود و قصد داشتم در موقع نماز بیرون بیاورم، ولی فراموش كردم، چند روز با آن نماز خواندم، آیا لازم است همه نمازهایم را قضا كنم؟

قضای نمازها لازم نیست؛ زیرا جوراب معمولی به تنهایی ساتر عورت نیست و اگر نجس باشد، برای نماز اشكال ندارد، بلی اگر با عرق كردن، پا نیز نجس شود، نماز باطل می‌شود.

 

78. با توجّه به اینكه به پوشیدن بهترین لباس و زینت كردن و... در هنگام نماز خواندن سفارش شده است حكم آرایش كردن در موقع نماز (یعنی استفاده از لوازم آرایش و عطرها و... اعم از خارجی و ایرانی) چه میباشد؟

پوشیدن لباس تمیز و روشن و آراستن ظاهر و خوشبو كردن بدن با عطر در هنگام نماز ازجمله چیزهایی است كه به آن سفارش شده است و امّا درباره آرایش چهره در هنگام نماز توصیه‎ای نرسیده است. بلی اگر قبلاً خانمی آرایش كرده باشد نماز خواندن با آن اشكال ندارد مگر آنكه لوازم آرایشی مانع رسیدن پوست پیشانی به مهر شود.

79. استفاده از زنجیر، انگشتر و حلقه نامزدی طلا برای مردان چه صورت دارد؟

زینت به طلا برای مرد در هر حال حرام است و نماز با آن باطل است.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: