پنجشنبه: 10/خرد/1403 (الخميس: 22/ذو القعدة/1445)

اعلان ١٤٠٠ ساله

روز اول که فرمود: ﴿وَلَنْ تَفْعَلُوا﴾، اختصاص به مردم زمان حضرت رسول| نداشت و به همه نشان داد که این آیه در قرآن مجید اعلان به تمام بشریت است و تا امروز و تا روز قیامت هم کسی نتوانسته و نخواهد توانست مثل قرآن را بیاورد هم خود قرآن معجزه است و هم این آیه یک خبر غیبی است که روزبه‌روز صدق آن ظاهر می‌شود.

امیدوارم خداوند متعال به شما توفیق دهد تا بتوانید این وظیفه‌ای را که نسبت به قرآن دارید به‌خوبی انجام دهید.

این عنوانی را که برای خودتان انتخاب کردید، یعنی عنوان حافظ قرآن بسیار باافتخار است.

 

علوم قرآن بسیار زیاد است، هر رشته‌ای را که انسان بخواهد کلیات آن در قرآن هست؛ توحید، پیغمبرشناسی، امام‌شناسی، اصول دین، فروع دین، اخلاق، احکام دین، همۀ اینها در قرآن مجید است، اگر کسی قرآنی شد سعادت دنیا و آخرت را برای خود فراهم کرده است.

روایاتی که در فضیلت حفظ و قرائت قرآن مجید است برای شما اسباب فضیلت و افتخار است.

امیدوارم بتوانید هم خودتان قرآنی باشید و هم دیگران را به قرآن دعوت کنید مخصوصاً خواهرها که در این زمان امتحانات بسیاری برای آنان پیش آمده است.

بعضی از خانم‌ها آمده بودند پیش من، گفتم ببینید چقدر قرآن به اینکه موقعیت و شخصیت معنوی زن‌ها را در ردیف مردها قرار دهد اهتمام و تأکید دارد تا آنجا که می‌فرماید:

﴿إِنَّ الْمُسْلِمینَ وَالْمُسْلِماتِ وَالْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ وَالْقانِتینَ وَالْقانِتاتِ وَالصَّادِقینَ وَالصَّادِقاتِ وَالصَّابِرینَ وَالصَّابِراتِ وَالْخاشِعینَ وَالْخاشِعاتِ وَالْمُتَصَدِّقینَ وَالْمُتَصَدِّقاتِ وَالصَّائِمینَ وَالصَّائِماتِ وَالْحافِظینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحافِظاتِ وَالذَّاكِرینَ اللّٰهَ كَثیراً وَالذَّاكِراتِ أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظیماً﴾.[1]

در این آیه ده مرتبه صفات زنان و مردان را تکرار می‌کند با اینکه می‌توانست یک‌بار بفرماید: «إِنَّ الْمُسْلِمینَ وَالْمُسْلِمَاتِ» و یک‌بار هم بفرماید: «وَالْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ» ولی مکرّر می‌فرماید، «مسلمین، مسلمات، قانتین، قانتات، صابرین، صابرات، خاشعین، خاشعات، متصدقین، متصدقات»، تا آخر که می‌فرماید:

﴿أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْراً عَظیماً﴾.[2]

 

آنچه باید مطلوب انسان باشد همین است که به قرب مقام خداوند متعال برسد هم زن و هم مرد و اگر به مقام تقرب خدا رسید به جایی رسیده است و الا به هر جا از این مقامات ظاهری برسد هیچ ارزشی ندارد و به هیج کجا نرسیده است اینکه شغلی داشته باشد، وزیر یا وکیل باشد، آن‌هم با این اختلاط زن و مرد اینها ارزش نیست.

این آیه را مخصوصاً ملاحظه کنید و به خانم‌های دیگر تذکر دهید که قرآن می‌فرماید:

﴿وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجابٍ ﴾.[3]

البته آیه راجع به زن‌های پیغمبر است اما در ادامه می‌فرماید:

﴿ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ﴾؛[4]

یعنی برنامه ارتباط زن نامحرم با مرد نامحرم، حرف زدن با هم و حضور در مجالس باید به صورتی باشد که دل زن و مرد از وساوس شیطانی پاک‌تر بماند.

اینکه خلوت مرد اجنبی با زن اجنبیه را حرام کرده‌اند روی همین جهت است. آیات حجاب را مطالعه کنید:

﴿یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَبَناتِكَ وَنِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ﴾.[5]

اینها امتحاناتی است برای مردها، زن‌ها و جوان‌ها که در زمان ما پیش آمده است، حرف‌های مختلفی می‌زنند، شبهه‌ها القاء می‌کنند القائات دیگری می‌کنند، باید انسان در این زمان غیبت در امر دین استقامت داشته باشد.

 

[1]. احزاب، ٣٥. «مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان باایمان، مردان و زنان مطیع فرمان خدا، مردان و زنان راستگو، مردان و زنان صابر و شکیبا، مردان و زنان باخشوع، مردان و زنان انفاق‌گر، مردان و زنان روزه‌دار، مردان و زنان پاک‌دامن، مردان و زنانی که بسیار یاد خدا می‌کنند، خداوند برای همۀ آنها مغفرت و پاداش عظیمی‌ فراهم ساخته است».

[2]. احزاب، 35.

[3]. احزاب، 53. «و هنگامی ‌که چیزی از وسائل زندگی را از آنان  می‌خواهید از پشت پرده بخواهید».

[4]. احزاب، ٥٣. «این کار برای پاکی دل‌های شما و آنها بهتر است».

[5]. احزاب، ٥٩. «ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: روسری‌های بلند خود را بر خویش فرو افکنند این کار برای اینکه [آنها به عفیف بودن] شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند بهتر است».

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: