جمعه: 29/تير/1403 (الجمعة: 12/محرم/1446)

21
امتحانات عصر غیبت[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده با عرض تشکر، این اعیاد شریفه مخصوصاً عید سعید ولادت حضرت سیدالشهدا(ع) و عید ولادت حضرت بقیّة‌ الله(عج) را خدمت شما تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم خداوند متعال همۀ شما را در راهی که در پیش گرفته‌اید و مقصد بزرگی که به‌دنبال آن هستید به توفیقات بزرگ نائل کند و به مقاصد حسنه‌ای که دارید برساند، مخصوصاً خوشحالم از اینکه به مسجد جمکران مشرف شده‌اید و با مقام مقدّس حضرت ولیّ عصر(عج) تجدید عهد و ارتباط برقرار کردید، امیدوارم این ارتباط همیشه برای شما برقرار و زنده باشد و توجهات امام زمان(عج) نصیب شما شود.

در عصر غیبت کسب رضای امام زمان(عج) و حفظ دین و ایمان بسیار اهمیت دارد. همۀ مردم موفق به حفظ ایمان نمی‌شوند. در روایت جابر بن عبدالله انصاری است که وقتی این آیه شریفه نازل شد که:

﴿یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللّٰهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ﴾؛[2]

از حضرت رسول(ص) سؤال کرد:

یَا رَسُولَ اللهِ عَرَفْنَا اللهَ وَرَسُولَهُ فَمَنْ أُولُوا الأَمْرِ الَّذِینَ قَرَنَ اللهُ طَاعَتَهُمْ بِطَاعَتِكَ؟

«فَقَالَ(ص): یَا جَابرُ هُمْ خُلَفَائِی وَأَئِمَّةُ الْمُسْلِمِینَ بَعْدِی أَوَّلُهُمْ عَلِیُّ بْنُ أَبی

 

‌طَالِبٍ ثُمَّ الْحَسَنُ وَالْحُسَیْنُ ثُمَّ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ ثُمَّ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِیٍّ الْمَعْرُوفُ فِی التَّوْرَاةِ بِالْبَاقِرِ وَسَتُدْرِكُهُ یَا جَابِرُ فَإِذَا لَقِیتَهُ‏ فَأَقْرِئْهُ مِنِّی السَّلامَ ثُمَّ الصَّادِقُ جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ ثُمَّ مُوسَى بْنُ جَعْفَرٍ ثُمَّ عَلِیُّ بْنُ مُوسَى ثُمَّ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِیٍّ ثُمَّ عَلِیُّ بْنُ مُحَمَّدٍ ثُمَّ الْحَسَنُ بْنُ عَلِیٍّ ثُمَّ سَمِیِّی وَكَنِیِّی حُجَّةُ اللهِ فِی أَرْضِهِ وَبَقِیَّتُهُ فِی عِبَادِهِ ابْنُ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ، ذَاكَ الَّذِی یَفْتَحُ اللهُ تَعَالَى عَلَى یَدَیْهِ مَشَارِقَ الأَرْضِ وَمَغَارِبَهَا، ذَاكَ الَّذِی یَغِیبُ عَنْ شِیعَتِهِ وَأَوْلِیَائِهِ غَیْبَةً لا یَثْبُتُ عَلَى الْقَوْلِ بِإِمَامَتِهِ إِلا مَنِ امْتَحَنَ اللهُ قَلْبَهُ لِلإِیمَانِ...».[3]

ما خدا و رسول را شناختیم، اولی الامری که خداوند اطاعت آنها را مقرون به اطاعت شما کرده است چه کسانی هستند؟

حضرت فرمود: «آنها جانشینان من و ائمه مسلمین بعد از من هستند اول آنها علی بن ابی‌طالب است و تا حضرت صاحب الامر(عج) اسم بردند و فرمودند او کسی است که خداوند به دست او مشرق و مغرب‌های زمین را فتح می‌کند، او کسی است که غایب می‌شود از شیعیان و دوستانش، غیبتی طولانی که باقی نمی‌ماند بر عقیدۀ به امامت او مگر کسی که خداوند متعال دل او را به ایمان امتحان و آزمایش کرده باشد».

حفظ ایمان در زمان غیبت بسیار اهمیت دارد و کسانی که با ایمان و عقیده ثابت می‌مانند باید شکر خدا را به‌جا آورند که خداوند متعال آنها را به نعمت ولایت امام عصر(عج) مفتخر و بهره‌مند فرموده است.

در عصر غیبت بعضی از امتحانات بسیار شدید است. در روایات است یکی از امتحانات در عصر غیبت راجع به بانوان است، خانم‌ها باید متوجه باشند که امروز می‌خواهند هویت اسلامی ‌زنان را تغییر دهند، این امتحان بزرگی است و همۀ زن‌ها از این امتحان بیرون نمی‌آیند مگر کسانی که خداوند دل آنها را به ایمان آزمایش کرده باشد و ارتباط خود را با امام زمان(عج) حفظ کرده باشند.

 

می‌بینید در روزنامه‌ها و مجلات، چه حرف‌ها و دعوت‌هایی می‌شود، می‌خواهند به اسم آزادی زن، هویت اسلام و فرهنگ اسلامی ‌آنان را عوض کنند. اینها مطالبی است که در دورۀ آخرالزمان واقع می‌شود.

در روایتی در کتاب «من لا یحضره الفقیه» شیخ صدوق که در حدود هزار سال پیش تألیف شده است از حضرت امیر(ع) نقل شده که حضرت رسول(ص) می‌فرمایند:

«یَظْهَرُ فِی آخِرِ الزَّمَانِ وَاقْتِرَابِ السَّاعَةِ وَهُوَ شَرُّ الأَزْمِنَةِ، نِسْوَةٌ كَاشِفَاتٌ عَارِیَاتٌ مُتَبَرِّجَاتٌ مِنَ الدِّینِ، دَاخِلاتٌ فِی الْفِتَنِ، مَائِلاتٌ إِلَى الشَّهَوَاتِ، مُسْرِعَاتٌ إِلَى اللَّذَّاتِ، مُسْتَحِلاتٌ لِلْمُحَرَّمَاتِ، فِی جَهَنَّمَ خَالِدَات‏».[4]

الحمدلله شما در این موقعیتی که الآن فراهم شده تعلیمات اسلام و معارف اهل‌بیت(ع) را فرا می‌گیرید، سعادت دنیا و آخرت در احکام اسلامی ‌است، غیر از اسلام هیچ مکتبی نمی‌تواند بشر را به سعادت برساند. این حرفی نیست که ما بخواهیم تبلیغ کنیم بلکه با دلیل و برهان برای کسانی که با نظر تحقیقی در مکتب اسلام مطالعه کرده‌اند به ثبوت رسیده است. اگر بشر بخواهد از گرفتاری‌ها و مشکلاتی که دارد نجات پیدا کند، باید به دین اسلام، و هدایت قرآن و روش اهل‌بیت(ع) تمسک پیدا کند.

شما باید در کسب این معارف موفق باشید و بتوانید دیگران را هم به اسلام گرایش دهید.

ما باید افتخار کنیم که مسلمان و شیعه هستیم و ولایت امیرالمؤمنین(ع) را داریم. خانم‌هایی که چادر دارند باید افتخار کنند.

بحمدالله در این زمان با این‌همه تبلیغاتی که علیه چادر می‌شود بیشتر خانم‌ها ملتزم هستند، دختر خانم‌ها چادر خود را حفظ کنند و دیگران را به حفظ هویت اسلامی‌ دعوت کنند.

 

امیدوارم خداوند توفیقاتش را نصیب شما کند، مخصوصاً خلوص نیت را در خود بیشتر کنید، تحصیلاتی که می‌کنید، هم برای خودسازی باشد و هم برای اینکه در این برهۀ از زمان زن‌های دیگر را هم نگه دارید تا منحرف نشوند و از خط اسلام خارج نشوند. امیدوارم موفق باشید.

 

 

[1]. دیدار گروهی از خواهران طلبه با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 7 آذر 1387.

[2]. نساء، ٥٩. «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، اطاعت کنید خدا را؛ و اطاعت کنید پیامبر خدا| و اولوالامر (اوصیای پیامبر) را».

[3]. صدوق، کمال ‌الدین، ص253؛ صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج1، ص174.

[4]. صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج3، ص390، کتاب النکاح، باب المذموم من اخلاق النساء وصفاتهن، ح4374. «در آخرالزمان نزدیک به قیامت زنانی ظاهر شوند بی‌حجابان، برهنگان، خودآراستگان برای غیر شوهران، رهاکردگان آیین، داخل‌شدگان در آشوب‌ها، مائلان به شهوات، شتاب‌کنندگان به‌سوی لذات و خوش‌گذرانی‌ها، حلال‌شمارندگان محرمات الهی، و واردشوندگان در دوزخ».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: