دوشنبه: 25/تير/1403 (الاثنين: 8/محرم/1446)

سابقۀ درخشان حوزۀ علمیه مشهد

در حوزۀ مشهد علمای بزرگ و ممتازی بوده‌اند که اینها صرفاً در خط ولایت اهل‌بیت(ع) و معارف دین و اینکه علوم را از آنها کسب کنند حرکت می‌کردند. علم تفسیر، فقه، کلام، این رشته مخصوصاً در مشهد بسیار قوی بود. اشخاصی بودند مثل مرحوم آقا میرزا مهدی اصفهانی و دیگران که در این جهت خیلی متعهد بودند. در روایت است که:

«شَرِّقَا وَغَرِّبَا، فَلا تَجِدَانِ عِلْماً صَحِیحاً إِلا شَیْئاً خَرَجَ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَیْتِ».[1]

 

اینها می‌دانستند که اگر بخواهند علم صحیح را فرا گیرند فقط پیش محمد و آل محمد(ع) است لذا در آنجا رشته‌های دیگر رنگ نداشت و همۀ علما و طلاب آنجا از این جهت یک برازندگی و برجستگی داشتند که قابل توجه بود.

امیدوارم حوزۀ مشهد این امتیازش را حفظ کند و در خط کسب علوم از اهل‌بیت(ع) موفق باشد.

خودم را کمتر از این می‌بینم که بتوانم نصیحتی کنم ولی مسأله اصلی این است که الحمدلله فعلاً فرصتی برای شما فراهم شده و امکانات هم در یک حدی بیشتر از زمان‌های سابق فراهم است.

شما حتماً اوضاع مشهد را در گذشته شنیده‌اید، فشارها و گرفتاری‌هایی که برای اهل علم در گذشته بود، طلاب را اذیت می‌کردند، امروز بحمدالله توفیقات و امکانات برای کسانی که بخواهند به‌درستی تحصیل علم کنند فراهم است، لذا باید فرصت را غنیمت شمرد.

فرصت جوانی، اساتیدی که هستند، اشخاصی که خدمتگزار شما هستند و خودشان را وقف خدمت به شما کرده‌اند همه اینها وسائلی است که خداوند متعال فراهم کرده و حجت را بر شما تمام کرده است.

هرچه می‌توانید در جنبه‌های علمی، عملی و اخلاقی تلاش کنید مخصوصاً مواظبت کنید به جنبه‌های اخلاقی و تقوایی و التزام به واجبات و ترک محرمات و اموری که برای انسان فایده‌ای ندارد و انسان را از خداوند متعال دور می‌کند، هرچه انسان بتواند در این جهات خودش را قوی نگاه دارد موفق‌تر می‌شود و از تحصیلاتی که می‌کند خیر و برکت می‌بیند.

در هیچ مقامی ‌قصد اینکه در آن توقف کنید نداشته باشید.

هرچه همتّتان بلندتر باشد که به مقامات بلند نائل شوید و بتوانید به اسلام و امام زمان(عج) که صاحب این حوزه‌ها هستند خدمت کنید و ایشان را از خودتان راضی و خشنود کنید بهتر است.

هرکسی باید فرض کند که اسلام همین یک نفر را دارد و باید او دست اسلام را بگیرد او باید زحمت بکشد، هم در جنبۀ علم هم در جنبۀ عمل.

 

 

[1]. کلینی، الکافی، ج ١، ص ٣٩٩؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج21، ص477؛ ج27، ص43، 69. «به شرق و غرب عالم بروید، به خدا سوگند علم صحیح نخواهید یافت مگر آنچه از نزد ما صادر شود».

موضوع: 
نويسنده: