چهارشنبه: 6/تير/1403 (الأربعاء: 19/ذو الحجة/1445)

68
شخصیت زن در اسلام
[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

﴿مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیینَّهُ حَیاةً طَیبَةً وَلَنَجْزِینَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا یَعْمَلُونَ﴾.[2]

اوّلاً تشکر می‌کنم از شما خواهران محترم و از خداوند متعال مسئلت می‌کنم همه را در مقاصد حسنه‌ای که دارید و ارتباط با وجود مقدس حضرت ولیّ عصر(عج) توفیق عطا فرماید و به‌وسیلۀ شما موجبات خرسندی حضرت فراهم شود.

برای بنده مطالبی فرمودید که من خودم را قابل نمی‌دانم (یار ولایت و این کلمات)، من خدمتی انجام نداده‌ام که بتوانم خودم را با این عناوین بشناسم یا دیگران مرا بشناسند.

البته ولایت اهل‌بیت(ع) مستمسکی است که همه باید به‌وسیلۀ آن نجات پیدا کنند. برحسب روایات متواتره و معتبره، ولایت امیرالمؤمنین(ع) وسیلۀ نجات است، سنی و شیعه این روایت را نقل کرده‌اند که:

«لا یَجُوزُ أَحَدٌ الصِّرَاطَ إِلا مَنْ کَتَبَ لَهُ عَلِیٌّ الْجَوَازَ»؛[3]

 

کسی که جواز عبور از صراط از امیرالمؤمنین(ع) نداشته باشد، نمی‌تواند از صراط عبور کند.

یا در روایت دیگر است:

«عُنْوَانُ صَحِیفَةِ الْمُؤْمِنِ حُبُّ‏ عَلِیِّ‏ بْنِ‏ أَبی‌ طالب‏ٍ».[4]

من به شما این نعمت ولایتی که دارید و از حال و وضع شما دریافت می‌شود که می‌خواهید در مسیر ولایت اهل‌بیت(ع) ثابت‌قدم بمانید و به لوازم این ادعا ملتزم باشید، تبریک عرض می‌کنم.

امیدوارم همه موفق باشید، مخصوصاً خواهرانی که سال اولی است که در رشتۀ تحصیل علوم دینی، کسب احکام و معارف آل محمد(ص) وارد شده‌اند. امیدوارم آن طوری که شایسته است این معارف را کسب کنند.

 

[1]. دیدار جمعی از خواهران طلبه از استان‌های آذربایجان شرقی، غربی، قزوین و همدان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 24 اردیبهشت 1388.

[2]. نحل، ٩٧. «هرکس عملی صالحی انجام دهد درحالی‌که مؤمن باشد، خواه مرد یا زن، به او حیات پاکیزه می‌بخشیم، و پاداش آنها را به بهترین اعمالی که انجام دادند خواهیم داد».

[3]. کتب مختلف اهل سنّت و شیعه ازجمله: خطیب بغدادی، تاریخ بغداد، ج10، ص355؛ طبری، ذخائر العقبی، ص71؛ قندوزی، ینابیع المودّه، ج3، ص230.

[4]. خطیب بغدادی، تاریخ بغداد، ج5، ص177؛ قندوزی، ینابیع المودّه، ج1، ص272؛ ج2، ص230، 400.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: