سه شنبه: 8/خرد/1403 (الثلاثاء: 20/ذو القعدة/1445)

50
اهمیت مسائل تربیتی و وظایف معلّمان[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

ما باید هویت اسلامی ‌خودمان را حفظ کنیم و افتخار کنیم که مسلمان هستیم و ولایت محمد و آل محمد(ص) را داریم، افتخار کنیم که حجابمان را نگه داشتیم و چادرمان را حفظ کردیم این مهم است و این را برای خود امتیاز بدانیم و به دیگران فخر داشته باشیم نه اینکه نسبت به آنها احساس ضعف کنیم ما از همه بالاتریم برای اینکه جهات دینی خود را نگه می‌داریم و ثابت‌قدم در دین می‌مانیم امیدوارم شما که دبیر و معلّم و معلّمه هستید در این راه موفق باشید در روایت از امام(ع) است که:

«فَنَحْنُ الْعُلَمَاءُ وَشِیعَتُنَا الْمُتَعَلِّمُونَ‏».[2]

علما ما هستیم؛ یعنی ائمّه(ع) هستند و بقیه مردم متعلّم و دانش‌آموز مکتب آنها هستند.

بنده و شما و هر شیعه‌ای باید در این مکتب درس خوانده باشد و تربیت شده باشد و معارف اهل‌بیت(ع) را بداند.

شما می‌توانید در این رشته کارهای بزرگی انجام دهید هم خودتان را بسازید که ان‌شاءالله ساخته‌اید و هم دیگران، خصوصاً دانش‌آموزان را که به دست شما می‌سپارند. اینها امانت خدا و پیغمبر(ص) و امام زمان(عج) هستند، باید اینها را تربیت اسلامی ‌کنید. کار تعلیم و تربیت کار بزرگی است، کار انبیا(ع) است.

 

﴿لَقَدْ مَنَّ اللّٰهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَكِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُبِینٍ﴾؛[3]

 

[1]. دیدار گروهی از فرهنگیان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 4 دی 1387.

[2]. صفار، بصائر الدرجات، ص28 – 29؛ کلینی، الکافی، ج ١، ص 34؛ صدوق، الخصال، ص123؛ طبرسی، اعلام الوری، ج1، ص535.

[3]. آل‌عمران، ١٦٤. «خداوند بر مؤمنان منّت نهاد، هنگامی‌که در میان آنها پیامبری از خودشان برانگیخت که آیات او را بر آنها بخواند و آنها را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد هرچند پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند».

نويسنده: