پنجشنبه: 10/خرد/1403 (الخميس: 22/ذو القعدة/1445)

راه مستقیم در کلام پیامبر(ص)

راه راست همان راه محمد و آل محمد(ص) است. پیغمبر اکرم(ص) خط مستقیمی کشیدند و فرمودند: «راه مستقیم خدا همین است»؛ و بعد چند خط غیر مستقیم و انحرافی، آن‌گاه فرمودند: «این راه‌هایی است که شیطان به آن دعوت می‌کند».[1]

هر کدام خط خود را نشان می‌دهند ولی خط اسلام که کوتاه‌ترین خط برای رسیدن به مقصد و کمال است همین خط مستقیم است، از این راه بروید و مواظب خطوط دیگر باشید که در آنها گرفتار نشوید.

حضرت رسول و ائمه طاهرین(ع) در این زمینه اهتمام بسیاری داشتند و سفارش می‌کردند که مردم در همین خط بمانند و مواظب باشند که از این خط انحراف پیدا نکنند.

امروز راه‌های مختلفی پیدا می‌شود، زن‌ها را به یک صورت می‌خواهند گمراه کنند جوان‌ها را به صورت دیگری، آن‌هم با یک الفاظ و عبارات فریبنده‌ای که بسا اشخاصی که می‌گویند، نمی‌دانند تحت آن عناوین چه مطلبی است، ما باید مواظب باشیم و بدانیم قیمتی‌ترین سرمایه‌ای که ما داریم اسلام است، اگر بخواهند دین و ایمان ما را با تمام دنیا خریداری کنند اگر ما به این معامله راضی شویم حتماً مغبون می‌شویم.

 

باید مواظب باشیم مخصوصاً در این شرایط فعلی. مجلات را می‌خوانید، روزنامه‌ها را می‌بینید، اینها کنترل نشده است، اشخاصی که صلاحیت ندارند مطالبی می‌نویسند و در مسائل دینی اظهار نظر می‌کنند.

در روایات هست که در آخرالزمان انسان صبح می‌کند درحالی‌که مؤمن است، و شب می‌کند درحالی‌که گمراه و کافر شده است.[2]

به همین جهت معلوم می‌شود در آخرالزمان، مطالبی که موجب انحراف فکری و عقیدتی می‌شود فراوان است، انجام معاصی سبب کافر شدن انسان نمی‌شود ولی این تبلیغات سوء و اینکه هر‌کسی در مطالب دینی اظهار نظر کند موجب هرج‌ومرج می‌شود و در نتیجه اشخاصی که وارد نیستند خیلی زود گمراه می‌شوند و فریب می‌خورند.

از خداوند متعال مسئلت می‌کنم که همۀ شما را برای اسلام، افرادی نافع و فرزندانی صالح قرار دهد، شما باید فرزند اسلام و قرآن باشید همۀ مطالب باید به قرآن و اسلام برگردد، مسلمان غیر از این مطلب چیز دیگری ندارد.

امیدوارم در آینده برای اسلام اسباب افتخار باشید و بتوانید پرچم اسلام را در عالم بلند کنید و با بدعت‌ها و انحرافات مبارزه کنید و در علم و تحصیلاتی که دارید اسباب افتخار باشید تا مسلمان‌ها محتاج بیگانگان نباشند، همین‌ها جهاد است اگر کسی درس بخواند و بگوید من می‌خواهم جامعۀ اسلامی‌ و مسلمان‌ها را از بیگانگان بی‌نیاز کنم، آنها به ما محتاج باشند و به این فکر باشد که چون در این جهت مسلمانان نقطۀ ضعفی دارند، آن را برطرف کند این جهاد است.

پیغمبر اکرم(ص) می‌فرماید:

«اسْتَغْنُوا عَنِ النَّاسِ وَلَوْ بِشَوْصِ السِّوَاكِ‏».[3]

 

امیدوارم خداوند متعال به شما بیش از این حسن نیت عطا فرماید.

ارتباط خود را با حضرت ولیّ عصر(عج) حفظ کنید، به یاد ایشان باشید، متوجه باشید که همه رعیت ایشان و در زیر سایۀ ایشان هستیم و از خوان نعمت آن حضرت استفاده می‌کنیم.

«بِیُمْنِهِ رُزِقَ الْوَرَى وَ بِوُجُودِهِ ثَبَتَتِ الأَرْضُ وَ السَّمَاءُ».[4]

خداوند متعال همه را حفظ کند.

 

[1]. سیوطی، الدر المنثور، ج3، ص56، ذیل آیه١٥٣ سوره انعام. خط رسول الله خطاً بیده ثم قال: «هذا سبیل الله مستقیماً». ثم خط خطوطاً عن یمین ذلك الخط وعن شماله ثم قال: «وهذه السبل لیس منها سبیل إلا علیه شیطان یدعوا إلیه».

[2]. صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج3، ص34، 36، 41.

[3]. طبرانی، المعجم الکبیر، ج11، ص351؛ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج2، ص71؛ هیثمی، مجمع الزوائد، ج3، ص94؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ٩، ص ٤٤١.

[4]. فرازی از دعای عدیله. مجلسی، زاد المعاد، ص422 – 424.

موضوع: 
نويسنده: