چهارشنبه: 6/تير/1403 (الأربعاء: 19/ذو الحجة/1445)

سفرهای دشوار علمای گذشته

علمایی که در گذشته بودند با زحمات و دشواری‌هایی روبرو بودند که انسان نمی‌تواند تصور کند چگونه به این مراحل بزرگ و بلند رسیدند مثلاً صدوق& چگونه بوده است؟ چگونه این مسافرت‌ها را طی کرد؟ چه کسی مخارج آن سفرها را می‌داد؟ از کجا می‌آوردند؟ با چه زحمات و مشقاتی روبرو بودند؟ برای اینکه احادیث را حفظ کنند و فرا بگیرند محدثی از کجا حرکت می‌کرد و به کجا می‌رفت. با آن‌همه دشواری‌ها، اخبار و احادیث و معارف را نگه داشتند و امروز بسیار ساده به دست ما افتاده است.

با این کتاب‌ها و مطالبی که امروز در اختیار ما هست ما باید خیلی بیشتر از آنها تلاش کنیم، خصوصاً در جنبه‌های علمی ‌و سعی کنیم علم ما فراخور وضعیت زمان و احتیاجات باشد نه به این معنا که کسی در احکام تصرف کند نه، بلکه مطابق با شبهه‌هایی که هست خودمان را آماده کنیم تا بتوانیم حدود و ثغور اسلام را نگه داریم.

تشکیل این جلسات بسیار خوب است مخصوصاً اگر برنامه‌ای باشد که هر هفته کسی صحبت کند، مثلاً قرار بگذارند هفتۀ دیگر در فلان موضوع کلامی ‌فلان شخص صحبت کند، مثلاً در مورد اسماعیلیه که این فرقه چیست؟ یا در مورد صوفیه یا موضوعات دیگر، این کار راهی است برای اینکه این مباحث در حوزه رایج شود، وقتی برنامه‌ریزی شد، شخصی که بنا هست صحبت کند مطالعه می‌کند، کتاب‌هایی که مربوط به این موضوع است می‌بیند و هفتۀ بعد تحویل می‌دهد، هم دیگران استفاده می‌کنند و هم برای خودش بسیار مفید است.

من تشکر می‌کنم و دعا می‌کنم خداوند متعال شما را از انصار امام زمان# قرار دهد و همه بتوانید رضایت خاطر حضرت ولیّ عصر# را فراهم کنید و ایشان از شما خشنود و راضی باشند. مطلب همین است و غیر از این نیست.

 

موضوع: 
نويسنده: