شنبه: 23/تير/1403 (السبت: 6/محرم/1446)

73
ضرورت پایبندی به اصول اسلام[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده تشکر می‌کنم از اظهار لطفی که فرمودید و اینجا تشریف آوردید. خدماتی که شما برای تعظیم شعائر و حفظ مسائل اسلامی ‌و اهمیت نماز جمعه انجام می‌دهید قابل تقدیر است و در پیشگاه خداوند متعال اجر بسیاری دارد.

سعی و تلاش هر‌کس که در این زمان به اسلام خدمت کند، و از دین و مرزهای اسلامی‌ و حدود و ثغور فکری و اعتقادی مردم دفاع کند مشکور است. هرکسی در حد خودش موظف است اوضاع و جریانات و خطرات را درک کند و در مقام دفاع از خطراتی باشد که برای اسلام و جامعۀ مسلمان‌ها و انقلاب پیش می‌آید.

مطالبی که شما می‌فرمایید، من بیشتر از آنچه شما می‌فرمایید حس می‌کنم، اما نمی‌دانم چه بگویم؟ خیلی گله دارم، خیلی زیاد، از همه، البته از یک عده نباید توقع داشت که در مقابل اسلام موضع‌گیری نکنند، موضع‌گیری می‌کنند و از اول هم این مسائل بوده است. وقتی مشروطه برقرار شد به همین کیفیت بود، حالا هم همین‌طور است، در آینده هم همین‌طور خواهد بود اما از کسانی که توقع داریم چرا؟ الآن نمی‌خواهم این مطلب را بررسی کنم، اینها پیش من بررسی شده است و علل آن را هم می‌دانم، مربوط به امروز نیست بلکه اقلاً به دو قرن قبل از این بر می‌گردد.

آنچه ما می‌گوییم و می‌خواهیم این است که اسلام باشد، یعنی اسلام اصل باشد. ما

 

هر چیزی که برگشت آن به اسلام باشد قبول داریم و الا هر حاکمیتی به اسلام بر نگردد قبول نداریم.

حالا نمی‌دانم چه بگویم، مطلب زیاد است، اگر جلسه خصوصی بود می‌گفتم....

وقتی در خبرگان بودیم بحث تشکیل شوراها مطرح شد، مطالب و نکته‌های حساسی بود که گفتم و اگر آنها نبود اصلاً جریان‌های دیگری پیش می‌آمد. من گفتم بگویید شوراهای اسلامی، بعضی‌ها مخالفت می‌کردند، چون تحت تأثیر دیگران بودند.

 

[1]. دیدار اعضای ستاد نماز جمعۀ تهران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 24 مهر 1386.

نويسنده: