سه شنبه: 8/خرد/1403 (الثلاثاء: 20/ذو القعدة/1445)

پزشکی خدمت است

راه شما راه محترمی ‌است، پزشکی خدمت است، از صدر اسلام تا به حال در این رشته زن‌های بسیاری بودند حتی در زمان خود پیغمبر اکرم(ص) البته در آن حدودی که آن‌وقت‌ها بود و آن مقداری که مردم از پزشکی و طبابت اطلاع داشتند.

رشتۀ پزشکی در اسلام خیلی ترقی کرد و اطبا و پزشک‌های بسیار بزرگ و نامدار پیدا شدند و همیشه در این رشته بوده‌اند. من یادم هست در شهر ما بعضی خانم‌ها بودند کسالت‌هایی که ما پیدا می‌کردیم مادرمان به آنها مراجعه می‌کرد و آنها معالجه می‌کردند و داروهایی می‌دادند که از طبیب‌های آن‌وقت یا بهتر بود یا کمتر نبود.

امیدوارم خداوند متعال به شما توفیق بدهد ارتباطتان با حضرت ولیّ عصر(عج) را نگاه دارید و قصدتان را هم خالص کنید برای همین مقاصدی که عرض کردم، برای این مقاصد درس بخوانید. ان‌شاءالله اسلام و مسلمین از وجود شما بهره‌های بزرگ ببرند.

سؤال از محضر حضرت آیت‌الله العظمی ‌صافی: از کامل‌ترین نصایح که مخصوص گروه پزشکان باشد بیان فرمایید.

کار شما کار بسیار مقدسی است و از کارهایی است که واجب کفایی است، یعنی باید افرادی باشند که خودشان را برای این کار آماده کنند و اگر چنانچه، همه ترک کنند مثل این است که همه در معصیت و مخالفت خداوند متعال باشند. کار شما اطاعت خداوند متعال است و کار مقدسی است و خدمت به بندگان خدا و احیای نفوس است. کار شما کار بسیار محترم و مقدسی است، عبادت است، پرستاری مریض عبادت بزرگی است.

البته این پرستاری درعین‌حال، که شغل بسیار مقدسی است ولی شغل بسیار مشکل و سختی هم هست، دشواری‌هایش زیاد است و هرچه هم دشواریش بیشتر باشد ثوابش بیشتر است. حوصله و صبر می‌خواهد، آنجا باید افرادی باشند. که خود را ساخته باشند، در مقابل بداخلاقی‌های مریض صبر داشته باشند این مریض‌هایی که به

 

دکتر مراجعه می‌کنند حوصله ندارند، اعصابشان خرد شده، دکتر باید با اینها برخورد خوبی داشته باشد. خیلی از اینها با همان برخورد خوب دکتر حالشان خوب می‌شود. این برخورد در معالجۀ آنها مؤثر است. شغل، شغل بسیار بالایی است و لیکن باید ملاحظۀ این دقایق و ریزه‌کاری‌ها را هم کرد.

نويسنده: 
کليد واژه: