دوشنبه: 25/تير/1403 (الاثنين: 8/محرم/1446)

32
ضرورت خدمت‌رسانی به حوزه‌های علمیه
[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

خدماتی که شما انجام می‌دهید بسیار اهمیت دارد البته حوزه علمیه از زمانی که تأسیس شد تابه‌حال با مشکلات مادی بسیاری روبرو بوده است بزرگانی هم که بودند حداکثر کوشش و فداکاری‌هایی که باید انجام بدهند انجام می‌دادند ولی امکانات برایشان فراهم نبود اما حوزه را نگاه داشتند و حوزه سیر خودش را داشت تا حالا به اینجا رسیده است. امیدوارم بعد از این هم حوزه کمّاً و کیْفاً به مراتب و درجات بیشتر نائل شود.

همۀ این برنامه‌هایی که فرمودید و خدمات مختلفی که در نظر گرفته شده مهم و بسیار جالب است البته طلاب نباید برای امور مادی جذب حوزه بشوند و این مضرّ است. اصولاً اینکه اشخاص وقتی می‌آیند بگویند اینجا که می‌رویم آن جنبه‌های مادی ما تأمین شود مثل بعضی از جاهایی که مردم می‌روند و می‌گویند می‌رویم وضع مادی ما اصلاح می‌شود اینجا نباید کسی به این صورت بیاید یعنی بخواهد اینجا را وسیلۀ تأمین جنبه‌های مادی خودش قرار دهد.

ورود در روحانیت و مشارکت در برنامه‌های تحصیل و تبلیغ دینی باید برای خدا و خدمت به امام زمان(ع) باشد و لو با تحمل هر نوع زحمت و مشقتی، چنان‌که در گذشته همین‌طور بود، انواع مشقت‌ها، انواع سختی‌هایی که نمی‌شود گفت.

 

آن‌وقت این‌طور بود هر‌کسی می‌آمد به حوزه، می‌آمد برای اینکه این سختی‌ها را تحمل کند، آگاهانه می‌آمد و فشارها و اذیت‌ها و آزارها را تحمل می‌کرد.

 

[1]. دیدار مسئولین مرکز خدمات حوزه‌های علمیه با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 18 آبان 1387.

موضوع: 
نويسنده: