جمعه: 25/خرد/1403 (الجمعة: 7/ذو الحجة/1445)

خود را به خدا بفروشیم

انسان‌ها در زندگی، هر کدام خود را به یک چیزی می‌فروشند، چقدر خوب است اگر خودمان را به خدا بفروشیم.

﴿إِنَّ اللّٰهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ﴾.[1]

خداوند متعال خریدار همه است، وقتی خداوند خودش را خریدار معرفی می‌کند ما باید از آن استقبال کنیم و خودمان را به خدا بفروشیم تا سعادت دنیا و آخرتمان فراهم شود.

امیدوارم شما بتوانید همیشه در خط اسلام حرکت کنید مخصوصاً در این زمان که برای بانوان الگوهای غربی معرفی می‌کنند تا آنها را از شخصیت اسلامی ‌خود خارج کنند درحالی‌که انحطاط اخلاقی در آنجا خیلی بدتر از آن چیزی است که ما بتوانیم تصورکنیم و حتما شنیده‌اید که چه مفاسدی در آنجا هست و اصولاً آنها تمدن اخلاقی و مدنیت اخلاقی ندارند اگرچه به‌حسب ظاهر مقامی ‌پیدا می‌کنند، ولی اکثر زن‌ها در وضعیت بسیار بدی هستند هم از نظر اقتصادی هم از نظر رسوایی‌های فوق‌العاده.

اگر ما هدایت‌های الهی را قبول داشته باشیم و به آن عمل کنیم هم دنیای ما آباد می‌شود، هم آخرتمان و هم حیثیت و عفت و شرافت زن‌ها محفوظ می‌ماند.

من خیلی خوشحالم از اینکه شما دانشجو هستید، درس می‌خوانید و توجه به

 

مطالب دینی دارید و می‌خواهید در آینده برای مسلمانان دنیا و زنان دیگر الگو باشید، که می‌شود بین علم و دین جمع کرد و اینها با هم منافات ندارد.

ممکن است هم، به دستورات دینی التزام داشته باشیم و هم در مسائل علمی‌ و اموری که اسباب ترقی است موفق شویم.

بعضی از این برنامه‌ها اسباب ترقی نیست اسباب تنزل است مثلاً الآن زن‌ها را می‌برند فلان‌جا تا با شطرنج‌بازها مسابقه بدهند. اینها از نظر اسلام و از نظر عقل صحیح نیست و غیر از فساد اثری ندارد و اسباب زحمت و گرفتاری می‌شود، خود آنها هم عاقبت بدبخت می‌شوند، گرفتاری‌هایی برایشان پیدا می‌شود، ولی مطالبی که حقیقت و واقعیت دارد در اسلام محفوظ است، اجرش هم محفوظ است، هم زن‌ها می‌توانند در آن رشته‌ها وارد شوند و هم مردها، البته در آن حدودی که هست.

هرچه اختلاط زن با مرد کمتر باشد بهتر است. در مجامعی که زن و مرد با هم اختلاط دارند، مفاسد بیشتر از این است که ما بتوانیم تصور کنیم، بسیاری از مفاسد و معایب را آنها اصلاً عیب نمی‌دانند و به این جهت زندگی و دنیایشان از بین می‌رود و آرامش خاطر ندارند، اضطراب دارند در آنجا از انسانیت خبری نیست. از آرامش قلب خبری نیست، فقط ظواهر است ولی در اسلام و در بین مسلمان‌ها اطمینان و آرامش روحی و امید به آینده هست.

امیدوارم شما در این امتحانی که قرار گرفته‌اید بتوانید هم خودتان را بسازید و هم دیگران را به راه اسلام هدایت کنید تا در این دام‌ها گرفتار نشوید.

امیدوارم هرچه بیشتر بتوانید در تحصیل کمالات علمی ‌موفق باشید و بهتر و بیشتر بتوانید به مسلمان‌ها خدمت کنید و برای جامعه اسباب منفعت باشید.

امیدوارم خداوند همۀ شما را توفیق دهد و از آفات حفظ کند خداوند همه ما را از آفات و خطراتی که همیشه هست حفظ کند.

 


[1]. ‌توبه، ١١١. «خداوند از مؤمنان جان‌ها و اموالشان را خریداری می‌کند که (در برابرش) بهشت برای آنان باشد».

نويسنده: 
کليد واژه: