چهارشنبه: 5/ارد/1403 (الأربعاء: 15/شوال/1445)

نقش تبلیغی حوزه از سال ١٣٤٠ق

این هم توفیقی است که آقایان برای تبلیغ می‌روند و از زمان مرحوم آیت‌الله حائری (سال ١٣٤٠ق) الآن تقریباً ٨٢ سال است که حوزه این نقش را داشته و این برنامه را انجام داده است، در این فرصت‌ها برای تبلیغ می‌رفتند و درحقیقت دین خدا و احکام خدا را حفظ می‌کردند آن هم در آن اختناق پهلوی که شما نمی‌توانید تصور کنید.

ارشاد و تبلیغ و رساندن احکام به مردم و دفع بدعت‌ها و رفع شبهات، وظیفۀ حوزه و اهل علم است، اهل علم باید یا درس بخواند یا تبلیغ کند و الا در پیشگاه خدا مسئولند، نمی‌شود انسان در این حوزه بگردد، باید یا واقعاً درس بخواند و برای اینکه جواب شبهه‌ای را بدهد آماده باشد یا به تبلیغ برود یا هر دو، برای بسیاری این موفقیت هست که هر دو جهت را دارند، هم درس می‌خوانند و هم تبلیغ می‌روند، اگر این کار برای خدا باشد که هست، کاری از این بالاتر نیست که انسان احکام خدا را به مردم برساند.

امیدوارم خداوند متعال همۀ آقایانی که برای تبلیغ می‌روند تأیید کند تا بتوانند در مناطقی که می‌روند نقاط ضعف را پیدا کنند، با مردم مخصوصاً جوان‌ها آشنا شوند، ارتباط پیدا کنند با گرمی ‌از آنها استقبال و پذیرایی کنند، همۀ اینها خدمت به اسلام و کسب رضای امام زمان(عج) است.

امسال ابتدای سال هجری قمری که سال اسلامی‌ است یعنی سالی است که اسلام از آن تعبیر می‌کند به:

 

﴿إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللّٰهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْراً فِی كِتَابِ اللّٰهِ﴾.[1]

اول سال، ماه محرم است، ماه‌های رسمی ‌را در جامعه وارد کردند برای اینکه تا آنجا که می‌شود هویت اسلامی ‌ما را کم‌رنگ کنند، البته دیدند چاره‌ای نیست گفتند هجری شمسی. ١٤٠٠ سال است که تاریخ، تاریخ هجری قمری است.

به‌هرصورت ابتدای این دو سال با هم مقرون شده است، شیعیان و دوستان اهل‌بیت(ع) باید مواظب باشند، کارهایی که بسیاری از آن بیهوده و غیر عاقلانه است و انسان واقعاً خجالت می‌کشد انجام ندهند.

در خانوادۀ ما شاید پنجاه سال است یا بسیار بیشتر که نمی‌فهمیم چه وقتی سال تحویل می‌شود، چه وقتی نمی‌شود، هیچ، تا چه رسد به مزخرفات هفت‌سین و مسائل دیگر، اینها مال زرتشتی‌ها است، اسلام که آمد اینها تمام شد، به‌هرحال مواظب باشیم که عزاداری سیدالشهدا(ع) با این مطالب مخدوش نشود، همه باید تذکر دهند، هم خود ما، متوجه باشیم و هم به دیگران بگوییم.

اصولاً مسلمان نباید گرفتار خرافات شود، یکی از ارکان مهم تغذیۀ فکری بشر این است که پایبند به خرافات نباشد.

یک وقت یک مؤسّسه آمریکایی این‌گونه مطالب را منتشر می‌کرد مثل ضحّاک ماردوش یا هفت‌خان رستم.

ما که امام حسین(ع) و اصحاب آن حضرت را داریم، ائمه دین را داریم چرا دنبال این حرف‌ها برویم؟

امیدوارم همه موفق باشید و خداوند همه را تأیید کند، از همه التماس دعا دارم.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

[1]. توبه، ٣٦. «تعداد ما‌ه‌ها نزد خداوند در کتاب الهی، دوازده ماه است».

موضوع: 
نويسنده: