چهارشنبه: 2/خرد/1403 (الأربعاء: 14/ذو القعدة/1445)

دو بال علم و اخلاق

اگر علم بدون عمل و اخلاق باشد بسا مضر می‌شود و به‌جای اینکه برای انسان مفید باشد حجت بر انسان می‌شود باید با هر دو بال پروازهای بلند داشته باشید.

اینکه فرمودید راجع به اخلاق مطلبی عرض کنم، بنده خودم را قابل نمی‌دانم، علاوه بر این در هر بعدی که بخواهید خودتان را بسازید همین‌که آیات قرآن و روایات را مطالعه کنید کافی است، ما چیزی کم نداریم قرآن می‌فرماید:

 

 ﴿وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْناً وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَاماً﴾.[1]

و یا آیات سورۀ حجرات:

 ﴿وَلَا یَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاً أَیُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَنْ یَأْكُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتاً فَكَرِهْتُمُوهُ﴾.[2]

همۀ دستورات اخلاقی در قرآن و روایات هست و لازم نیست انسان جای دیگر برود، بگوید در سیروسلوک این را ببینم یا کسی را پیدا کنم که معلّم باشد و راه را به ما نشان دهد.

سیروسلوک به این معانی که امروز بعضی عنوان می‌کنند صحیح نیست. پیشوایان ما و رهبران ما همان محمد و آل محمد^ هستند و هرچه بخواهید در قرآن و احادیث هست. صفات پسندیده و ذمیمه را معرفی کرده‌اند، اخلاق، عبادت، آداب عبادت، حتی در مسائل جزئی هم چیزی فروگذار نکرده‌اند.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

 

[1]. فرقان، ٦٣. «بندگان خدای رحمان کسانی‌اند که با آرامش و بی‌تکبر بر زمین راه می‌روند و هنگامی که جاهلان آنان را مخاطب سازند به آنها سلام می‌گویند».

[2]. حجرات، ١٢. «و هیچ یک از شما دیگری را غیبت نکند، آیا کسی از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ همه شما از این امر کراهت دارید».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: