سه شنبه: 8/خرد/1403 (الثلاثاء: 20/ذو القعدة/1445)

هزاران فرع فقهی در کلام امام صادق(ع)

در بسیاری از فروع فقهی، فقط یک روایت از حضرت امام جعفر صادق(ع) هست. به‌واسطۀ روایاتی که از ایشان هست فقه و احکام دین به ما رسیده است اگر اهل‌بیت(ع) مطرح نشده بودند اسلام جلوۀ آنچنانی که باید داشته باشد پیدا نمی‌کرد و لذا باید قدردان این نعمت باشیم و خودمان را با هدایت‌های اهل‌بیت(ع) آشنا کنیم، بی‌جهت نبود که پیامبر(ص) فرمود:

«إِنِّی تَارِكٌ‏ فِیكُمُ‏ الثَّقَلَیْنِ كِتَابَ اللهِ وَعِتْرَتِی مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا أَبَداً».[1]

شاید آن‌روز که می‌فرمود: من کتاب و عترت خود را در بین شما می‌گذارم، بسیاری نمی‌توانستند اهمیت این مطلب را درک کنند ولی وقتی به مرور زمان دیدند چه شخصیت‌هایی در اهل‌بیت(ع) ظاهر شد چه وجودهای گران‌بهایی پیدا شد فهمیدند که کتاب خدا و عترت پیامبر راهنمای ما است ما باید از آنها استفاده کنیم و حقیقتاً شیعه باشیم و دنبال آنها حرکت کنیم.

«إنَّ الشیعَةَ مَنْ شَایَعَ عَلیّاً».[2]

من تشکر می‌کنم اوّلاً از اینکه نیروهای مسلح ما امروز متمسّک به دین هستند یعنی سربازان امام زمان(عج) و اهل‌بیت(ع) هستند و خودشان را وابسته به مکتب اهل‌بیت(ع) می‌دانند این مسأله هم برای خودشان و هم برای ما افتخار است که خودشان را پاسدار و نگهبان مکتب و معارف و احکام بدانند و مواظب باشند که این مسائل کم‌رنگ نشود.

شما هم که در مدیریت و برنامه‌ریزی هستید، باید بدانید که برنامه‌ریزی‌ها خیلی اهمیت دارد، باید برنامه‌ها به خیر مردم باشد «الأهمّ فالأهمّ» را ملاحظه کنید. همه‌جا را به‌طور دقیق و اصولی ببینید.

 


[1]. صافی گلپایگانی، امان الاُمّة من الضلال و الاختلاف، ص123 - 136.

[2]. مجلسی، بحار الانوار، ج٨، ص٣٦٣.

موضوع: 
نويسنده: