شنبه: 1/ارد/1403 (السبت: 11/شوال/1445)

بشارت همۀ انبیا به ظهور حضرت ولیّ عصر(عج)

برحسب آنچه از قرآن مجید استفاده می‌شود و الآن در کتب عهد قدیم و جدید باقی مانده است، انبیای گذشته به این ظهور بشارت داده‌اند که دنیا در آخرالزمان تحت حکومت واحده قرار می‌گیرد و اسلام شرق و غرب عالم را فرا می‌گیرد، قانون، قانون خدا می‌شود، حاکمیت مخصوص خداوند متعال می‌شود، همۀ انبیای گذشته از این ظهور خبر داده‌اند.

در روایات بسیاری که هم اهل سنت و هم شیعه نقل کرده‌اند آمده است که در آخرالزمان حضرت مهدی(عج) ظهور می‌کند و اسلام غلبۀ کامل و کلّی بر تمام ادیان پیدا می‌کند.

﴿هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ كُلِّهِ﴾؛[1]

و آیات دیگری که خداوند متعال بشارت داده است که دین اسلام بر تمام ادیان غالب می‌شود و حکومت واحده تشکیل می‌شود، عدل و داد همۀ عالم را فرا می‌گیرد.

یکی از خصائص حضرت مهدی(عج) همین است که:

«یَمْلأُ الأَرْضَ قِسْطاً وَعَدْلاً كَمَا مُلِئَتْ ظُلْماً وَجَوْراً».[2]

 

این از خصوصیاتی است که روایات شیعه و سنی بر آن اتفاق دارند که شخص بزرگواری ظهور می‌کند، دنیا را پر از عدل و داد می‌کند، بعد از آنکه پر از ظلم و جور شده است. در چند روایت «کَمَا مُلِئَتْ» و در چند روایت «بَعْدِ مَا مُلِئَتْ» آمده است، ولی مقصود واحد است.

حضرت آن وظایف اصلاحی بزرگی را که باید انجام دهد، انجام می‌دهند.

ما به اعتقاد به وجود حضرت ولیّ عصر(عج) و اعتقاد به مهدویت افتخار می‌کنیم و سرافراز هستیم و به آینده امیدوار هستیم و آینده را خوب می‌بینیم و مأیوس نیستیم و می‌دانیم دنیا رو به عدل و قسط و خیر است و روزی خواهد آمد که عدالت در جهان حاکم می‌شود.

ما باید روح امیدواری را که به‌واسطۀ انتظار حضرت مهدی(عج) به وجود می‌آید غنیمت بشماریم. این روحیه برای حفظ استقامت انسان در برابر حوادث بسیار مؤثر است. بعضی از بزرگان می‌گویند: هر مکتبی که مردم را بیشتر به آینده امیدوار کند و آنان را از ناامیدی نجات دهد، آن مکتب برای جامعه مفیدتر است. اسلام مردم را به آینده و ظهور حضرت ولیّ عصر(عج) امیدوار می‌کند همه منتظرند و امید دارند که بالاخره عدل و قسط و علم غالب می‌شود.

در بیشتر روایات آمده است که:

«یَمْلأُ الأَرْضَ قِسْطاً وَعَدْلاً».

و در بعضی از روایات آمده است:

«یَمْلأُ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ بِهِ الأَرْضَ نُوراً بَعْدَ ظُلْمَتِهَا وَعَدْلاً بَعْدَ جَوْرِهَا وَعِلْماً بَعْدَ جَهْلِهَا»؛[3]

یعنی حضرت دنیا را پر از علم می‌کند. وقتی حضرت ظاهر می‌شود مردم همه عالم

 

و دانا می‌شوند. امیدوارم خداوند به ما توفیق دهد تا قدر نعمت ولایت حضرت حجت(عج) را بدانیم و به لوازم و آثاری که دارد ملتزم باشیم، به صورتی عمل کنیم که وقتی حضرت ظهور می‌فرمایند از کسانی باشیم که در رکاب حضرت برای پیشبرد اسلام و جهاد با کفار حضور دارند.

شیعیان در عصر غیبت باید خود را برای آن زمان بسازند، چنین نیست که گمان کنند وظیفه و مسئولیت ندارند، در عصر غیبت همۀ آن وظایف و مسئولیت‌هایی که یک مسلمان نسبت به جامعه، نسبت به افراد، نسبت به امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر دارد، تمام این وظایف را باید کسی که منتظر فرج حضرت است بهتر و کامل‌تر انجام دهد.

 

[1]. توبه، ٣٣؛ صف، ٩؛ فتح، ٢٨. «او کسی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد، تا آن را بر همه آیین‌ها غالب گرداند».

[2]. صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج2، ص222 - 235. «روی زمین را با عدل و داد پر می‌کند پس از آنکه با ظلم و ستم و بی‌داد پر شده باشد.»

[3]. صدوق، کمال الدین، ص ٢٦٠؛ طبرسی، اعلام الوری، ج2، ص185؛ صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج1، ص158؛ ج2، ص234. «خدای عزیز و بزرگ به‌وسیله او روی زمین را پس از تاریکی آن پر از نور و پس از جور و ستم پر از داد و پس از جهل و نادانی پر از علم و دانش می‌کند.»

موضوع: 
نويسنده: