يكشنبه: 27/خرد/1403 (الأحد: 9/ذو الحجة/1445)

لعنت خدا بر زنان شبیه مردان

در روایتی آمده است که عده‌ای در محضر پیغمبر اکرم(ص) نشسته بودند، زنی عبور کرد درحالی‌که کمان بر دوش داشت. [1]

در آن زمان اسلحه، کمان بود مثل تفنگ.

پیغمبر اکرم(ص) فرمودند:

«لَعَنَ‏ اللهُ‏ الْمُتَشَبِّهَاتِ‏ بِالرِّجَالِ مِنَ النِّسَاءِ وَلَعَنَ اللهُ الْمُتَشَبِّهِینَ مِنَ الرِّجَالِ بِالنِّسَاء»؛[2]

این کار زن نیست و با شأن و وقار و حشمت زن سازگار نیست، این کار مرد است.

نگه‌ داشتن چادر در زمان ما مهم و عبادت است، شما که به اینجا آمدید و چادر دارید در عبادت خدا هستید، برای اینکه این چادر را برای اطاعت خدا به سر کرده‌اید، هیچ کدام از مردها که بیرون می‌آیند، به این معنا، در اطاعت خدا نیستند ولی شما همیشه در جهاد هستید، در اطاعت خداوند متعال هستید.

انسان باید تسلیم احکام خدا باشد، همه را قبول داشته باشد و بداند در تقرب به خدا، زن و مرد تفاوتی ندارد، هرکس ایمانش بیشتر باشد مقرب‌تر است.

﴿إِنَّ الْمُسْلِمینَ وَالْمُسْلِماتِ وَالْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتینَ وَالْقَانِتَاتِ

 

وَالصَّادِقینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخاشِعینَ وَالْخاشِعاتِ وَالْمُتَصَدِّقینَ وَالْمُتَصَدِّقاتِ وَالصَّائِمینَ وَالصَّائِماتِ وَالْحَافِظینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحافِظاتِ وَالذَّاكِرینَ اللّٰهَ كَثیراً وَالذَّاكِراتِ أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْراً عَظیماً﴾.[3]

در این آیه در همۀ موارد، زن و مرد را با هم می‌فرماید، و باید انسان برای اجر خداوند تلاش و کوشش کند. امیدوارم همۀ شما مشمول این آیه باشید و از خانم‌هایی باشید که اوصافشان در آیه آمده است.

 


[1]. طبرانی، المعجم الاوسط، ج4، ص212؛ هیثمی، مجمع الزوائد، ج8، ص103. «خدا لعنت کند زن‌هایی که شبیه مردها می‌شوند و خدا لعنت کند مردهایی که شبیه زن‌ها می‌شوند».

[2]. حر عاملی، وسائل الشیعه، ج20، ص346.

[3]. احزاب، 35. «مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان باایمان، مردان و زنان مطیع فرمان خدا، مردان و زنان راستگو، مردان و زنان صابر و شکیبا، مردان و زنان باخشوع، مردان و زنان انفاق‌گر، مردان و زنان روزه‌دار، مردان و زنان پاک‌دامن، مردان و زنانی که بسیار یاد خدا می‌کنند، خداوند برای همه آنها مغفرت و پاداش عظیمی ‌فراهم ساخته است».

موضوع: 
نويسنده: