سه شنبه: 5/تير/1403 (الثلاثاء: 18/ذو الحجة/1445)

65
اهمیت تربیت جوانان
[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده بسیار خوشحال هستم از زیارت آقایان و از این اهتمامی‌ که شما در امور تربیت جوانان و نوجوانان و مخصوصاً در امر تعلیم قرآن مجید دارید.

تعلیم قرآن و احکام شرعیه از واجبات است، خصوصاً جوان‌هایی که تازه به بلوغ می‌رسند باید مسائل و احکام شرعی که مورد ابتلای آنان است یاد بگیرند. همۀ برنامه‌های شما الهی است و ان‌شاءالله مورد رضایت حضرت ولیّ عصر(عج) قرار گیرد.

امیدوارم شما که به مسجد جمکران مشرف شده‌اید و ارتباط خود را با حضرت ولیّ عصر(عج) تجدید کردید و عهد و پیمان بستید، در خط ولایت آن حضرت ثابت‌قدم بمانید.

اینکه انسان بتواند عده‌ای را به راه اسلام و اهل‌بیت(ع) هدایت نماید، و امر اهل‌بیت^ را احیا کند وظیفۀ بسیار مهمّی ‌است، و اجر و ثوابش بسیار زیاد است. شما وظیفۀ بسیار سنگینی را به عهده گرفته‌اید، همین‌طور آنها که با شما همکاری می‌کنند و وارد کلاس‌های شما می‌شوند.

ممکن است اگر این جلسات نباشد، بعضی از کسانی که در جلسات شما شرکت می‌کنند، در جاهای دیگر حضور پیدا کنند و اسباب انحراف آنها باشد. شما واسطه شده‌اید که آنها را با مبادی عالیه، خداوند متعال و ائمّه(ع) ارتباط دهید. کار بسیار خوبی است و در شأن بزرگان دین است، یعنی کسانی که شأنشان بسیار بالا است

 

تبلیغ دین می‌کنند و مردم را تربیت می‌کنند، تربیتی که اسلام و مذهب و ولایت اهل‌بیت(ع) می‌خواهد.

امیدوارم بتوانید جوان‌ها را از این گرفتاری‌هایی که برای آنان پیدا شده حفظ کنید، شما که در تهران هستید شاید بهتر از من بدانید، گرفتاری‌هایی که راجع به موسیقی هست راجع به شطرنج و مسائل دیگر هست، این مسئله مهم است که وارد ملاهی و مناهی نشوند، به قول سعدی:

قیمت خود به مناهیّ و ملاهی مشکن
 

 

 

گرت ایمان درست است به روز موعود
 

     
 

کار شما بسیار مهم است، هم جنبۀ سلبی آن و هم جنبۀ اثباتی آن.

جنبۀ اثباتی این است که اینها را در طریق اهل‌بیت(ع) قرار می‌دهید، تبلیغ و هدایت می‌کنید، احکام و معارف اسلام را برای اینها بیان می‌کنید، پیغمبر و ائمۀ طاهرین(ع) را به آنها معرفی می‌کنید.

جنبۀ سلبی آن هم این است که آنها را از راه‌های بد و گمراه‌کننده که الآن مقابل بعضی‌ها گذاشته‌اند باز می‌دارید، هر دو مهم است.

خداوند متعال به شما توفیق دهد و آبروی شما را حفظ کند و همه را از یاران حضرت ولیّ عصر(عج) قرار دهد و به همه حسن عاقبت دهد و اعمال ما را اسباب مسرّت خاطر شریف آن حضرت قرار دهد.

 

 

[1]. دیدار جمعی از مسئولین جلسات مذهبی جوانان در تهران با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 9 مهر 1388.

موضوع: 
نويسنده: