يكشنبه: 27/خرد/1403 (الأحد: 9/ذو الحجة/1445)

45
خدمات دانشجویان خارج از کشور به اسلام[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیاری از مؤسسات اسلامی ‌که الآن در خارج از کشور است در آفریقا، در کانادا، در آمریکا و نقاط دیگر خدمتگزار اسلام هستند، برای اینکه هویت اسلامی‌ آنها محفوظ مانده است، در دانشگاه هم رفته‌اند، با آنها هم هستند، درس هم می‌خوانند البته باید درس بخوانند و رفع جهل کنند. من از آنها تشکر، می‌کنم و بسیار به آنها علاقه‌مندم. من به این دانشجویان عزیز بسیار امیدوار هستم از این جهت که آنها در آنجا هم که هستند در دینشان ثابت‌قدمند و ما از آنها برکات و خیرات بسیاری دیده‌ایم. در سفری هم که به انگلستان رفته بودم اینها را دیدم امیدوارم اسلام به‌واسطۀ اینها در دنیا توسعه پیدا کند. من واقعاً اینها را به‌خاطر استقامتی که در دین دارند دوست دارم.

﴿إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللّٰهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِكَةُ﴾.[2]

اینها هر کجا که باشند مسلمانند مبلغ اسلام و وسیلۀ گسترش اسلام هستند زن‌ها و خانم‌هایشان باحجابند، مقیدند، تحت تأثیر شوکت ظاهری آنها قرار نگرفته‌اند، به ایمان خود اعتماد دارند و تحت تأثیر آنها واقع نمی‌شوند، البته باید در جنبه‌های علمی ‌هم هرچه می‌توانند کوشش کنند تا در همۀ رشته‌های علمی ‌از آنها بالاتر باشند.

 

سؤال از حضرت آیت‌الله صافی: آیا مرد مسلمان می‌تواند با زن اجنبی دست بدهد؟

پاسخ: جایز نیست.

سؤال: در کشورهای غیر اسلامی ‌دست ندادن را تحقیر خودشان می‌دانند چه باید کرد؟

جواب: این مسأله برای این است که آنها فرهنگ ما را نمی‌دانند ولی اگر بدانند که در فرهنگ ما، احترام این است که به زن اجنبی دست، ندهیم چون دست دادن به زن اجنبی اهانت نسبت به او می‌شود ـ در اسلام وقتی شما به زن اجنبی دست بزنید یک تجاوز است، مثل اینکه زن اجنبی را ببوسید در اسلام باید حشمت و مقام زن را نگاه داشت ـ اگر آنها این مطالب را بدانند چنین برداشتی نخواهند کرد.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

 

[1]. دیدار جمعی از دانشجویان خارج کشور با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 30 فروردین 1387.

[2]. فصلت، ٣٠. «به‌یقین کسانی که گفتند پروردگار ما خداوند یگانه است، پس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند».

نويسنده: