سه شنبه: 5/تير/1403 (الثلاثاء: 18/ذو الحجة/1445)

69
وظایف زنان در مورد حجاب و عفت[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

﴿یَا أَیَّهَا النَّبِیّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَینَ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُوراً رَحِیماً﴾.[2]

اوّلاً ایام مبارکۀ عید سعید غدیر را خدمت شما تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم همه در خط ولایت حضرت امیرالمؤمنین(ع) ثابت‌قدم بمانیم و در تأسّی به رفتار و سیره و روش آن حضرت موفق باشیم و بدانیم خیر و سعادت انسان در همین است که انسان راه آن حضرت را گرفته باشد و تأسّی به آن حضرت داشته باشد و احکام و دستورات اسلام را رعایت کند.

امروز که برنامه‌های منحرف‌کننده و اختلاط زن و مرد پیش می‌آید باید در مقابل، چنین خواهرانی باشند که متمسّک به دین و حجاب و تعلیمات اسلام باشند. امیدوارم که این روش شما و راهنمایی‌های شما در سایر خانم‌ها مؤثر باشد.

چگونگی ارتباط زن و مرد را قرآن مشخص کرده است. قرآن می‌گوید:

﴿وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعاً فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ

 

لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ﴾.[3]

اگرچه آیه راجع به زن‌های حضرت رسول| است اما در این جهت فرق نمی‌کند که می‌فرماید:

﴿ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ﴾.[4]

وضع ارتباط زن و مرد باید به صورتی باشد که دل زن و مرد از وسوسه‌های شیطانی پاک‌تر بماند، این همان معنایی است که از حضرت زهرا(س) روایت شده است.[5]

البته باید امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به صورتی نباشد که دیگران در مقابل انسان موضع‌گیری کنند و مزاحمت‌ها و معارضه‌ها ایجاد شود، بلکه همان‌طور که قرآن می‌فرماید:

﴿فَقُولَا لَهُ قَوْلاً لَیّناً﴾.[6]

همین حضور شما در جامعه با این حجاب حجت است و بسیاری را متنبّه می‌کند.

امیدوارم این برنامه‌ها گسترش پیدا کند.

البته به صورتی باشد که اشخاصی که خوش ندارند جامعه و مخصوصاً زن‌ها بر اساس تربیت‌های اسلامی‌ حرکت داشته باشند بهانه پیدا نکنند. اشخاصی که می‌خواهند کرامت و مقام زن را از بین ببرند و همان وضعیت غرب و غرب‌گرایی‌ها را رواج دهند آنها به این مطالبی که در اسلام به آن کمال اهمیت داده می‌شود اعتنا نمی‌کنند و جزء فرهنگشان نیست. چیزهایی که در بین ما و محیط اسلام کمال قباحت دارد پیش آنها ممکن است خیلی خوب باشد.

امیدوارم برنامه‌های شما آثار خوبی برای جامعه داشته باشد. مواظب باشید با متانت و تدبیر، تعلیمات اسلام را احیا کنید.

 

از صد سال پیش دشمنان می‌خواستند با حجاب معارضه کنند. مصطفی کمال پاشا به یک شکل، امان الله خان در افغانستان و رضاخان در ایران به شکل دیگر.

امروز تبلیغات سوء بسیار است، امیدوارم بتوانید حجاب حقیقی اسلام را از این غربت بیرون آورید.

 

[1]. دیدار دارالعلم سیدةالنساء(س) اصفهان و دانش‌آموزان مدرسۀ راهنمایی دخترانه عصمت گلپایگان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 24 خرداد 1388.

[2]. احزاب، ٥٩. «ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: روسری‌های بلند خود را بر خویش فرو افکنند، این کار برای اینکه [آنها به عفیف بودن] شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و خداوند همواره غفور و رحیم است».

[3]. احزاب، ٥٣. «هنگامی ‌که چیزی از وسائل زندگی را از آنها می‌خواهید از پشت پرده بخواهید، این کار برای پاکی دل‌های شما و آنها را بهتر است».

[4]. احزاب، ٥٣.

[5]. طبرسی، مکارم الاخلاق، ص233؛ متقی هندی، کنز العمال، ج16، ص602؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج20، ص67، ح25054، ص232، ح25510؛ مجلسی، بحار الانوار، ج43، ص54.

[6]. طه، ٤٤. «با نرمی با او سخن بگویید».

موضوع: 
نويسنده: