سه شنبه: 5/تير/1403 (الثلاثاء: 18/ذو الحجة/1445)

وضعیت مدارس غرب

گاهی کارهایی از اینها نقل می‌شود که حتی در حیوانات وحشی پیدا نمی‌شود اینها خودشان هم به ستوه آمده‌اند. گاهی می‌شنوید که مدارسشان چگونه است، نه احترام استاد را نگه می‌دارند، نه احترام پدر و مادر و نه همکلاسی و هم‌مدرسه‌ای خودشان را،

 

می‌زنند، می‌کشند، چون بر اساس ایمان به دیانت و مبدأ و معاد و معنویات تربیت نمی‌شوند. وقتی اسلحه پیدا می‌کنند، قدرت پیدا می‌کنند، بشریت را تهدید می‌کنند.

اما اگر علم و عمل با هم باشد اسباب پیشرفت و ترقی جامعه می‌شود و اگر از این طرف علم نباشد، هرچه اخلاق هم خوب باشد باعث استضعاف می‌شود، آنها می‌آیند و مردم را استضعاف می‌کنند.

در آموزش و پرورش، مربیان دلسوز و متعهد و متدیّن نقش اساسی را دارند و می‌توانند دانش‌آموزان را در راه رضای خدا و حضرت ولیّ عصر(عج) قرار دهند.

پدر و مادرها این فرزندان را به‌عنوان امانت به شما می‌دهند، نه تنها امانت پدر و مادر بلکه امانت جامعه است و شما بحمدالله متعهد هستید و خودتان را موظف می‌دانید که به‌طور شایسته آنها را تربیت کنید.

شغل شما در پیشگاه خداوند متعال ثوابش زیاد است حتی اگر یک کلمه بیاموزید و یک خلق خوب از شما ببینند چه از گفتار شما و چه از عمل شما و مخصوصاً از عملتان وقتی معلّم و دبیری اخلاقش پسندیده بود حتماً روی دانش‌آموزان اثر می‌گذارد، حتی بسیاری از ما که در حوزه هستیم از اساتید بزرگی که داشته‌ایم متأثر شده‌ایم.

این فرصت بسیار بزرگی است که برای شما فراهم شده است.

اگر یک روز و یک ساعت برای رضای خدا کار خود را انجام دهید اگر بخواهند در مقابل اجر و ثوابی که دارید با تمام دنیا با شما معامله کنند مغبون می‌شوید.

بسیار مهم است که انسان مربّی اخلاق باشد خصوصاً در زمان ما و این اوضاع، به قول اینها هجوم فرهنگی. چنانچه انسان بتواند آنها را به صورتی که اسلام و قرآن و حضرت رسول(ص) می‌خواهد تربیت کند مهم است. حضرت رسول(ص) می‌فرمایند:

«إِنَّمَا بُعِثْتُ لأُتَمِّمَ مَكَارِمَ الأَخْلاق».[1]

 

مبعوث شدم تا اخلاق کریمه را در مردم تکمیل کنم.

در این زمان مسأله حجاب خیلی اهمیت دارد، خانم‌ها با حجاب و عفت باشند، با اجنبی اختلاط نداشته باشند.

ما باید تعلیمات اسلام را در نظر داشته باشیم و بدانیم سعادت مردم وقتی فراهم می‌شود که دستورات قرآن و هدایت‌های آسمانی و دستورات خدا را عمل کنیم، نه اینکه یک ادعا باشد، هیچ راهی برای بشریت نیست مگر در مسیر هدایت انبیا تا از گرفتاری‌ها و نگرانی‌ها و اضطراب‌ها و تشویش اذهان نجات پیدا کند.

ما هرچه سعادت و خیر و برکت بخواهیم در دستورات اسلام و قرآن مجید هست.

امیدوارم خداوند شما را توفیق دهد من این کار شما را حقیقتاً بسیار بزرگ می‌دانم و امیدوارم در این کار موفق شوید و بتوانید در این اوضاع و احوالی که هست فرزندان جامعه را آن‌طور که اسلام و قرآن و ائمّه طاهرین(ع) می‌خواهند تربیت کنید.

من از شما التماس دعا دارم.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

 

[1]. ابن‌عبدالبر، الاستذکار، ج8، ص576؛ بیهقی، السنن الکبری، ج10، ص192؛ طبرسی، مجمع البیان، ج10، ص 500، ذیل آیه4 سوره قلم؛ مجلسی، بحار الانوار، ج16، ص210؛ ج68، ص382.

نويسنده: