چهارشنبه: 6/تير/1403 (الأربعاء: 19/ذو الحجة/1445)

زن در قرآن

آیات قرآن مجید و سفارش‌هایی که اسلام راجع به زن‌ها و کرامت و مقام و درجاتی که برای آنها قائل شده است را ببینید در سورۀ احزاب می‌خوانیم:

﴿إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِینَ اللّٰهَ كَثِیراً وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِیماً﴾.[1]

در این آیه، قرآن مجید در ده مورد از فضائل و ارزش‌های انسانی که انسان به آن صفات ارزش پیدا می‌کند، مرد و زن را در کنار هم قرار می‌دهد، همه را که ذكر می‌کند. می‌فرماید:

﴿أَعَدَّ اللّٰهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظِیماً﴾.[2]

آنچه مهم است این است که انسان به مغفرت و قرب خداوند متعال نائل شود و این

 

مطلبی است که هم برای زن و هم برای مرد فراهم است. هر‌کس بتواند در این راه بیشتر قدم بردارد، چه زن باشد و چه مرد، به درگاه خداوند متعال مقرّب‌تر می‌شود.

اصولاً خداوند متعال برای زن و مرد روی همین مطلب حساب کرده است، زن‌ها یا مردهایی که در قرآن از آنها انتقاد شده است روی همین جبنه‌های معنوی و اخلاقی است، مثلاً می‌فرماید:

﴿لِیُعَذِّبَ اللّٰهُ الْمُنَافِقِینَ وَالْمُنَافِقَاتِ وَالْمُشْرِكِینَ وَالْمُشْرِكَاتِ وَیَتُوبَ اللّٰهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ﴾.[3]

یعنی صفاتی که ضد ارزش است ممکن است برای زن یا مرد پیش بیاید، از آن‌طرف صفات ارزشی هم همین‌طور، هرکس عمل صالح انجام دهد، چه زن باشد یا مرد، حیاه طیبه به او می‌دهند.

خداوند متعال برای زن و مرد در محدودۀ احکام الهی قدر و منزلت قرار داده است.

اگر فرهنگ اسلام را بشناسیم و با هر فرهنگی مقایسه کنیم خواهیم دید آنها اصلاً طرف نسبت نیستند که بشود آنها را با اسلام قیاس کرد.

مکتب اسلام مکتبی است که برای مرد و زن، سعادت‌ساز و سعادت‌آفرین است و اگر غیر از این باشد هر دو از بین می‌روند و به هلاکت حقیقی گرفتار می‌شوند.

باید فرهنگ اسلام را بشناسیم. اینکه خیال کنند اگر زن در جایی شغلی داشته باشد، وزیر یا وکیل باشد، ارزش پیدا می‌کند، چنین نیست اینها نه برای مرد و نه برای زن در اسلام ارزش نیست، آن چیزی که ارزش است رضای خداوند متعال و کسب درجات معنوی و مقامات انسانی است.

اسلام زن را از ابتذال حفظ کرد. کرامت و شخصیتی که اسلام به زن داده است در هیچ مکتبی نیست.

 

امیدوارم بتوانید در راه کسب تعلیمات و دستورات دین و اهل‌بیت(ع) موفق باشید.

اینکه ما می‌گوییم شیعۀ علی بن ابی‌طالب(ع) هستیم عنوان بسیار مهم و بالایی است که اگر انسان به این عناوین حتی در مرتبۀ اول آن هم برسد به مقامات بلندی رسیده است.

 

[1]. احزاب، ٣٥. «مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان باایمان، مردان و زنان مطیع فرمان خدا، مردان و زنان راستگو، مردان و زنان صابر و شکیبا، مردان و زنان باخشوع، مردان و زنان انفاق‌گر، مردان و زنان روزه‌دار، مردان و زنان پاک‌دامن، مردان و زنانی که بسیار یاد خدا می‌کنند، خداوند برای همه آنها مغفرت و پاداش عظیمی ‌فراهم ساخته است».

[2]. احزاب، 35.

[3]. احزاب، ٧٣. «تا خداوند مردان و زنان منافق و مردان و زنان مشرک را عذاب کند، و خداوند رحمت خود را بر مردان و زنان باایمان بفرستد».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: