يكشنبه: 27/خرد/1403 (الأحد: 9/ذو الحجة/1445)

30
اهمیت تحصیل علوم دینی
و وظایف طلاب و روحانیون
[1]

بسم الله الرحمن الرحیم

از حضرت امام زین‌العابدین(ع) روایت شده که می‌فرمایند:

«لَوْ یَعْلَمُ النَّاسُ مَا فِی طَلَبِ الْعِلْمِ لَطَلَبُوهُ وَلَوْ بِسَفْكِ الْمُهَجِ وَخَوْضِ اللُّجَجِ».[2]

من تشکر می‌کنم از آقایان و عزیزانی که اظهار لطف فرمودند و بنده را به زیارت خود نائل کردند. امیدوارم همه در ظلّ عنایات حضرت بقیة الله ارواحنا له الفداء موفق باشند و بتوانند در این زمان که اسلام به علما و مبلغینی که با مکتب اهل‌بیت(ع) آشنا باشند خیلی نیازمند است در راه تحصیل رضای حضرت ولیّ عصر(ع) به موفقیت‌های بزرگ نائل شوند.

در گذشته علمای بزرگی داشتیم که در رشته‌های مختلف علوم مانند ریاضیات، هیئت، جغرافیا و این علومی‌ که الآن به‌صورت خاصی تدریس می‌شود مهارت داشتند و استاد بودند مثل شیخ بهائی، علامه حلی و دیگران، اگر کسی کتاب‌های این علما را ببیند متوجه می‌شود آنها جامع الابعاد و جامع المعقول و المنقول بودند.

 

امیدوارم این آقایان با این سوابقی که دارند بیشتر بتوانند با گذراندن مدارج علمی ‌و عملی برای اسلام مفید باشند.

اینکه شما خودتان را آماده کرده‌اید برای اینکه خدمتگزار قرآن و احکام شرع و امام زمان(ع) باشید توفیق بسیار بزرگی است، این نشانۀ تصرف غیبی در قلوب است که بعضی این گرایش را پیدا می‌کنند خصوصاً در این زمان که گرایش‌ها و دعوت‌های مختلف و جلوه‌هایی از مادیات هست البته برای روحانیت در تحصیل این علوم آن امکانات فراهم نمی‌شود، یعنی اشخاصی به اینجا می‌آیند که نیت خالص داشته باشند و خودشان را واقعاً به خدا فروخته باشند و امام زمان(ع) آنها را خریده باشد آنها وقتی می‌آیند باید بدانند در راه بسیار بزرگی قدم گذاشته‌اند و وظیفۀ بزرگی را قبول کرده‌اند و خداوند هم توفیق بسیار بزرگی به آنها عطا کرده است، چیزی از این بالاتر نیست که انسان به دنبال تحصیل علوم دین و قرآن باشد این‌همه اجر و ثواب برای کسی است که در راه تعلیم علم دین یا تعلم آن باشد، نفس کشیدن آنان عبادت است حضورشان در مجالس علمی ‌عبادت است.

 

[1]. دیدار جمعی از طلاب مدرسه آیت‌الله صدوقی با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 12 اردیبهشت 1387.

[2]. کلینی، الکافی، ج ١، ص ٣٥؛ حر عاملی، الجواهر السنیه، ص96؛ مجلسی، بحار الانوار، ج1، ص185. «اگر مردم بدانند در طلب علم و جستجوی دانش چه ارزشی است البته آن را جستجو می‌کنند هرچند به قیمت ریخته شدن خون دل‌ها و فرو رفتن در دریاهای ژرف باشد.»

موضوع: 
نويسنده: