پنجشنبه: 4/مرد/1403 (الخميس: 18/محرم/1446)

ضرورت حفظ قداست مراسم جشن

البته باید قداست این مطلب را هم حفظ کرد و لهو و لعب در آن وارد نشود، اینها عبادت است.

اظهار ولایت و تولا یک عبادت بزرگ است همه باید قداستش را حفظ کنند و از این معنویات محروم نشوند باید به خدا و امام زمان# نزدیک شویم و معرفت خود را به حضرت بیشتر کنیم.

در قرآن می‌خوانیم:

﴿یَوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُناسٍ بِإِمَامِهِمْ‏﴾.[1]

در بعضی از تفاسیر آمده است که روز قیامت، ما را که شیعه و امت حضرت ولیّ عصر(عج) هستیم به اسم امام زمان(عج) می‌خوانند،[2] از این جهت باید مواظب باشیم رضایت خاطر ایشان را فراهم کنیم.

اعمال ما را به حضرت عرضه می‌کنند باید کاری کنیم که وقتی حضرت، اعمال ما را می‌بینند خوشحال و مسرور شوند که شیعیان این‌گونه مواظب حالات خود هستند و در راه ترقی دنیا و آخرت می‌باشند.

اگر دقت کنیم آنچه در خیر و سعادت ما مؤثر است در برنامه‌های نیمه شعبان

 

موجود است. در این برنامه‌ها به ما تعلیم داده می‌شود که شما باید امتی باشید (همان‌گونه که پیامبر خبر داده است) همراه با درخشندگی، شیعیان باید جهات اخلاقی و معنوی آنها تابنده باشد.

امیدوارم این زحمات و خدماتی که مردم انجام می‌دهند مورد توجه حضرت قرار بگیرد اینها تعظیم شعائر است.

﴿ذَلِكَ وَمَنْ یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللّٰهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ﴾.[3]

اینها شعائر الله و علامت تقوا و پاکی قلب است.

امیدوارم از این برکات بهره‌مند شوید و کسانی که این اعیاد و اجلاس‌ها و چراغانی‌ها را برگزار می‌کنند مورد عنایت حضرت قرار گیرند این برنامه‌ها برکات بسیاری دارد مخصوصاً اینکه یاد حضرت را زنده می‌کنند همه را متوجه آن حضرت می‌کنند و متوجه می‌کنند که در مقابل حضرت چه وظایفی دارند.

﴿وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَى اللّٰهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ﴾.[4]

مؤمنون در این آیه برحسب تفاسیر ائمه(ع) هستند.[5]

در این زمان مخصوصاً حضرت ولیّ عصر(عج) اعمال ما را می‌بیند و اعمالمان زیر نظر مبارک ایشان است.

 

[1]. اسراء، ٧١. «روزی که هر گروهی را با پیشوایشان  می‌خوانیم»،

[2]. عن النبی| قال: «یُدْعَى كُلُّ أُنَاسٍ بِإِمَامِ زَمَانِهِم‏»؛ رواه الخاص والعام عن الرضا بالأسانید الصحیحة أنّه روی عن آبائه عن النبی. طبرسی، مجمع البیان، ج6، ص663، ذیل آیه شریفه. «از پیامبر اسلام(ص) نقل شده است فرمود: هر گروهی و امتی با امام زمانشان خوانده می‌شوند. این حدیث را شیعه و سنی از امام رضا(ع) با چند سند صحیح روایت کرده‌اند که آن‌حضرت از پدرانش از پیامبر(ص) روایت کرده است».

[3]. حج، ٣٢. «این است (مناسک حج)، و هرکس شعائر الهی را بزرگ دارد، این کار نشانه تقوای دل‌ها است».

[4]. توبه، ١٠٥. «و بگو عمل کنید که خداوند و رسول او و مؤمنان اعمال شما را می‌بینند». 

[5]. «رَوَى أَصْحَابُنَا أَنَّ أَعْمَالَ الأُمَّةِ تُعْرَضُ عَلَى أَئِمَّةِ الهُدی فَیَعْرِفُونَهَا وَهُمُ الْمَعْنِیُّونَ بِقَوْلِهِ: وَالْمُؤْمِنُونَ‏». طبرسی، مجمع البیان، ، ج5، ص104، ذیل آیه شریفه.

موضوع: 
نويسنده: