جمعه: 29/تير/1403 (الجمعة: 12/محرم/1446)

یک حدیث برای پزشک معالج در لندن

من وقتی برای معالجه رفته بودم لندن در موقع بازگشت به دکتر معالجم گفتم من به شما دعا می‌کنم ان‌شاءالله مسلمان شوی، روایتی هم برای او نوشتم، ترجمۀ انگلیسی روایت را هم برایش نوشتند، گفتم این حدیث را به شما اهدا می‌کنم. پیغمبر ما می‌فرماید:

«الْخَلْقُ كُلُّهُمْ عِیَالُ اللهِ، وَأَحَبُّهُمْ إِلَى اللهِ عَزَّ وَجَلَّ أَنْفَعُهُمْ لِعِیَالِهِ».[1]

این حدیث را به او دادم و او خیلی این جمله برایش مهم بود و گفت آن را نگه می‌دارم. منفعت رساندن به بندگان خدا از اصول اساسی اسلام است.

 

سؤال: چادر سر کردن در محیطی که خانم‌ها همه با مانتو هستند اشکال دارد؟

جواب: از روز اول، رضاخان، مصطفی کمال پاشا و اروپایی‌ها می‌خواستند چادر را از سر زن‌ها بردارند چون وقتی که چادر نباشد، لباس‌های دیگر را می‌شود دست‌کاری کرد اما این لباسی است که تعلیمات اسلامی ‌آن را به این کیفیت فراهم کرده است و موجب می‌شود که مفاتن بدن ظاهر نباشد.

البته نمی‌توانیم بگوییم که آن پوشش هم اگر جلب توجه نکند و اسباب فتنه نباشد جایز نیست ما خیلی به آن انتقاد نداریم اما از کسانی که چادر دارند خیلی تعریف و تمجید داریم و عقیده‌ام این است که زن‌ها باید چادر را داشته باشند و به آن افتخار کنند و در این جهت برای خود امتیاز قائل باشند.

 

[1]. حمیری قمی، قرب الاسناد، ص120؛ ابن‌ابی‌جمهور احسائی، عوالی اللئالی، ج ١، ص ١٠١؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ١٦، ص344 – 345. «بندگان خدا همه عیال خدا هستند و محبوب‌ترین آنها نزد خداوند متعال کسی است که نفعش به عیال خدا بیشتر باشد».

نويسنده: