وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 4/بهم/1400 (الاثنين: 20/جمادى الآخر/1443)

غسل‎هاي مستحب

مسأله651. غسل‎هاي مستحب در شرع مقدس اسلام بسيار است و از آن جمله است:

1. غسل جمعه، و وقت آن از اذان صبح است تا ظهر، و بهتر است نزديك ظهر به جا آورده شود، و اگر تا ظهر انجام ندهد بهتر است كه بدون نيت ادا و قضا تا غروب جمعه به جا آورد، و اگر در روز جمعه غسل نكند، مستحب است از صبح شنبه تا غروب قضاي آن را به جا آورد، و كسي كه مي‎ترسد در روز جمعه آب پيدا نكند، مي‎تواند روز پنجشنبه غسل كند، و يا در شب جمعه رجاءاً غسل را انجام دهد، و مستحب است در موقع غسل جمعه بگويد:

أشْهَدُ أنْ لا إِلهَ إلَّا اللهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ وَأنَّ مُحَمَّداً عَبْدُه وَ رَسُولُه. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاجْعَلْني مِنَ التَّوَّابينَ وَاجْعِلْني مِنَ الْمُتَطَهِّرين

 

2. غسل شب اول ماه رمضان و تمام شب‎هاي طاق، مثل شب سوم و پنجم و هفتم، ولي از شب بيست و يكم مستحب است همه شب غسل كند، و براي غسل شب اول و پانزدهم و هفدهم و نوزدهم و بيست و يكم و بيست و سوم و بيست و پنجم و بيست و هفتم و بيست و نهم، بيشتر سفارش شده است، و وقت غسل شب‎هاي ماه رمضان تمام شب است، و بهتر است مقارن غروب يا كمي پيش از غروب به جا آورده شود، ولي از شب بيست و يكم تا آخر ماه بهتر است غسل را بين نماز مغرب و عشا به جا آورد، و نيز مستحب است در شب بيست و سوم غير از غسل اول شب، يك غسل هم در آخر شب انجام دهد.

3. غسل روز عيد فطر و عيد قربان و وقت آن از اذان صبح است تا ظهر، و چون احتمال مي‎رود كه وقت آن تا غروب باشد اگر بعد از ظهر آن را به جا آورد احتياط آن است كه به قصد رجاء باشد.

4. غسل شب عيد فطر و وقت آن از اول مغرب است تا اذان صبح، و بهتر است در اول شب به جا آورده شود.

5. غسل روز هشتم و نهم ذيحجه و در روز نهم بهتر است آن را نزديك ظهر به جا آورد.

6. غسل روز اول و پانزدهم و بيست و هفتم و آخر ماه رجب.

7. غسل روز عيد غدير، و بهتر است پيش از ظهر آن را انجام دهند.

8. غسل روز بيست و چهارم ذيحجه.

9. غسل روز عيد نوروز و پانزدهم شعبان و نهم و هفدهم ربيع الاول و روز بيست و پنجم ذيقعده.

10. غسل‌دادن بچه‎اي كه تازه به دنيا آمده و وقت آن بعد از تولد است تا دو سه روزكه بگويند تازه به دنيا آمده و اگر تأخير شد رجاءاً غسل بدهند.

11. غسل زني كه براي غير شوهرش بوي خوش استعمال كرده است.

12. غسل كسي كه در حال مستي خوابيده است.

13. غسل كسي كه جايي از بدنش را به بدن ميتي كه غسل داده‎اند رسانده است.

14. غسل كسي كه در موقع گرفتن خورشيد و ماه نماز آيات را عمداً نخوانده، در صورتي كه تمام ماه و خورشيد گرفته باشد، بلكه احتياط ترك‌نكردن اين غسل است،

 

چنان‌چه احتياط آن است كه به قصد ما في‎الذمه به جا آورد از جهت تأخير نماز يا از جهت به جاآوردن قضاي نماز.

15. غسل كسي كه براي تماشاي دار آويخته، رفته و آن را ديده باشد، ولي اگر اتفاقاً يا از روي ناچاري نگاهش بيفتد يا مثلاً براي شهادت‌دادن رفته باشد، غسل مستحب نيست.

مسأله652. پيش از داخل‌شدن در حرم مكه، شهر مكه، مسجد الحرام، خانه كعبه، حرم مدينه، شهر مدينه، مسجد پيغمبر صلي الله عليه و آله و حرم ائمه عليهم السلام مستحب است انسان غسل كند، و اگر در يك روز چند مرتبه مشرف شود، يك غسل كافي است، و كسي كه مي‎خواهد در يك روز داخل حرم مكه و مسجد الحرام و خانه كعبه شود، اگر به نيت همه يك غسل كند كافي است؛ و نيز اگر در يك روز بخواهد داخل حرم مدينه و شهر مدينه و مسجد پيغمبر صلي الله عليه و آله شود، يك غسل براي همه كفايت مي‎كند، و براي زيارت پيغمبر صلي الله عليه و آله و ائمه عليهم السلام از دور يا نزديك و براي حاجت خواستن از خداوند عالم و هم‌چنين براي توبه و نشاط به جهت عبادت و براي سفر رفتن خصوصاً سفر زيارت حضرت سيد الشهداء عليه ‌السلام مستحب است انسان غسل كند، و اگر يكي از غسل‎هايي را كه در اين مسأله گفته شد به جا آورد و بعد كاري كند كه وضو را باطل مي‎نمايد مثلاً بخوابد، مستحب است دوباره غسل را به جا آورد.

مسأله653. انسان نمي‎تواند با غسل مستحبي كاري كه مانند نماز، وضو لازم دارد انجام دهد.

مسأله654. اگر چند غسل بر كسي مستحب باشد و به نيت همه، يك غسل به جا آورد كافي است.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: